statystyki

Jak uzyskać dotację z UE na własny biznes

autor: Beata Lisowska14.05.2010, 03:00
 • Wyślij
 • Drukuj

Osoby, które myślą o założeniu własnej firmy, mogą ubiegać się o pieniądze na ten cel z funduszy europejskich. Żeby otrzymać dotację, nie trzeba być zarejestrowanym w urzędzie pracy jako osoba bezrobotna.

reklamareklama


Unijna dotacja na rozpoczęcie działalności gospodarczej może wynieść maksymalnie 40 tys. zł. Rzeczywista kwota przyznanego dofinansowania jest jednak uzależniona od wykazania wydatków niezbędnych do rozpoczęcia i prowadzenia konkretnej działalności gospodarczej. Kwota dotacji może być również zróżnicowana regionalnie. W 2010 roku na ograniczenie wsparcia do 20 tys. zł zdecydowało się np. województwo łódzkie.

Dotacja jest pomocą bezzwrotną, pod warunkiem że nowe przedsiębiorstwo przetrwa na rynku rok. Przedsiębiorca, który założy firmę za środki z UE, przez pół roku może dodatkowo otrzymywać bezzwrotne wsparcie pomostowe w wysokości nieprzekraczającej miesięcznie kwoty płacy minimalnej (obecnie 1317 zł). W uzasadnionych przypadkach, np. w przypadku sezonowej działalności gospodarczej, która nie przynosi zysku od razu, wypłata wsparcia pomostowego może być przedłużona do roku. Wsparcie pomostowe może być przeznaczone na sfinansowanie m.in. składek do ZUS, kosztów najmu lokali, opłat telekomunikacyjnych, wydatków na media.

Dla kogo dotacja

O dotację na własny biznes w ramach Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki (PO KL) może starać się każda osoba fizyczna, która ma pomysł na własną działalność. W praktyce grupa osób objętych wsparciem może być zawężona. Pomoc w ramach PO KL jest kierowana w szczególności do:

● osób długotrwale bezrobotnych,

kobiet powracających lub wchodzących po raz pierwszy na rynek pracy po przerwie spowodowanej urodzeniem i wychowaniem dzieci,

● osób do 25 lat i po 45. roku życia,

● niepełnosprawnych,

● zamieszkujących gminy wiejskie i wiejsko-miejskie oraz miasta do 25 tys. mieszkańców.

Osoba ubiegająca się o dofinansowanie nie może mieć zarejestrowanej działalności gospodarczej w okresie 12 miesięcy poprzedzających przystąpienie do projektu ani zaległości w spłacie zobowiązań. O wsparcie nie mogą się ubiegać osoby spokrewnione z pośrednikiem wypłacającym dotacje, jego pracownikami oraz zewnętrznymi ekspertami.

Przykład 1

Status zawodowy jest ważny

Osoba zatrudniona na umowę o pracę chce założyć własną firmę za środki z UE. Nie do wszystkich projektów może jednak być zrekrutowana. Niektórzy operatorzy zawężają grupę docelową do osób zarejestrowanych jako bezrobotne. Wówczas do projektu mogą się zgłaszać jedynie osoby posiadające taki status. W 2010 roku coraz częściej zdarza się, że z projektów wykluczane są osoby aktywne zawodowo, ponieważ wsparcie ma być kierowane przede wszystkim do osób, które są w najtrudniejszej sytuacji na rynku pracy: długotrwale bezrobotnych, absolwentów, kobiet powracających na rynek pracy po urodzeniu dziecka, osób, które ukończyły 45 rok życia oraz niepełnosprawnych.

Jak ubiegać się o wsparcie

Starając się o dotację, należy przystąpić do projektu realizowanego przez jednego z tzw. operatorów. Są to pośrednicy, których w drodze konkursu wybierają urzędy marszałkowskie lub wojewódzkie urzędy pracy, a na Mazowszu – Mazowiecka Jednostka Wdrażania Programów Unijnych. Wykazy operatorów są dostępne na stronach internetowych WUP i urzędów marszałkowskich.

Rekrutacja odbywa się na podstawie przesłanych operatorowi wniosków aplikacyjnych. Formularz można pobrać ze strony internetowej operatora projektu lub w jego biurze. Następnie należy go wypełnić i złożyć we wskazanym miejscu i terminie. Warto dokładnie zapoznać się z dokumentacją konkursową, którą każdy operator zamieszcza na swojej stronie internetowej. Pośrednicy zapisują w niej szczegółowe, właściwe tylko dla siebie, zasady rekrutacji. Operatorzy już na etapie rekrutacji do projektu oceniają pomysł na biznes, m.in. pod kątem realności, trwałości i innowacyjności. Podczas rekrutacji najczęściej na jedno miejsce przypada kilku chętnych, dlatego operator może weryfikować uczestników i ich predyspozycje do samodzielnego prowadzenia biznesu poprzez rozmowę z doradcą zawodowym.

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Zapoznaj się z regulaminem i kup licencję


reklama • Wyślij
 • Drukuj
Źródło:Dziennik Gazeta Prawna
czytaj więcej w e-DGPczytaj więcej w e-DGP

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut.

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Komentarze: 18

 • 1: Instalator z IP: 79.124.96.* (2015-02-09 16:49)

  Witam wszystkich czytających tę stronę , od 25 lat pracuję w tym kraju aby coś osiągnąć . Nasz kochany Kraj robi wszystko jednak abyśmy przeszli do szarej strefy bo normalnie się nie da zarabiać , Jestem zatrudniony na umowę o pracę , ale ze względu na wzrost gospodarczy w naszym kochanym Kraju ,postanowiłem uczciwie osiągać dochody . Założyłem firmę instalatorską /działalność gospodarczą / WOD-KAN- GAZ- C.o
  Aby kupić narzędzia podstawowe muszę okradać własne dochody z pracy a tym samym rodzinę z pieniędzy bo nic się nie należy z dotacji , bo trzeba spełniać określone warunki . Pracują po 16 h dziennie mam dość warunków stawianych przez Państwo. Ktokolwiek w naszym kraju się znajdzie w potrzebie to Państwo daje , ale na pokaz do telewizji i na świat . Ale aby pomóc ludziom co przynoszą dochody dla Państwa to nie .
  Trzeba wychodzić na ulicę aby zaistnieć ? powinno się to nasze Państwo wstydzić za taki stan rzeczy .
  Gdym był młodszy o 20 lat już mnie w ty kraju nie ma . Młodzi wyjeżdżajcie stąd , może ten komentarz Was oświeci , co osiągniecie tutaj ? no nic . Daremna sprawa , zapytajcie rodziców.

 • 2: ewa z IP: 178.36.249.* (2014-05-20 17:15)

  witam chce założyć punkt przedszkolny w małej miejscowosci czy moge sie ubiegać o dotacje unijne i kto może mi w tym pomuc jestem z woj łódzkiego

 • 3: Alex z IP: 37.128.74.* (2014-01-30 16:24)

  Powiem wam jedno Polska ma popiepszone prawa, poje...e dlaczego a no dlatego że, jak ktoś chce legalnie zarobić rozliczać sie z us to k ku...a zniszczą Cie jak jeszcze dobrze nie wystrtują . I teraz się zanastanówcie dlaczego duża licza firm polskich siedzi np Cyprze bo Polska ma po...ne prawa ! i wiecznie ku...a mało im pieniędzy !!! Musimy utrzymywać tych popapranych urzędasów . Ludzie uciekajcie z tego ****** Człowiek ma ambicje i potrafią go zdeptać przed startem. Chore podatki to tylko w chorym kraju Welcome POLAND :/ !!!

 • 4: HOLANDIA z IP: 85.150.3.* (2013-05-11 08:30)

  co wy ***** wiecie o zyciu za granica mieszkam w NLi mam juz ******** na tyranie tutaj w PL JEST RAJ . A WY TEGO NIE WIDZICIE NAWET

 • 5: M.N. z IP: 89.228.196.* (2013-01-27 18:35)

  prowadzę działalność od 5 lat i szczeże radze wszystkim niepakujcie się w dotacie to wielka ściema ,bo wszyscy ci żądzom i to nie zadarmo musisz rozliczyć się z każdej złotówki a ty zamiast zająć sie pracą jesteś biurkratą i przeżucasz tony papierków

 • 6: Daniel z IP: 83.24.189.* (2012-12-11 15:11)

  Ludzie ciągle się użalacie nad tym jacy to inni jaki to rząd jest? A wy co dajecie temu krajowi narodowi ? Jesteście dumni z tego że zyjecie czy co ?
  Każdego dnia wstajesz i dajesz z siebie wszystko...Realizujesz marzenia!!! Realizujcie swoje cele. Nie mówicie mi że się nie da bez pieniędzy...czasem trzeba zacząć praktycznie bez kapitału...

 • 7: miły z IP: 77.252.238.* (2012-11-29 12:15)

  dobrze gadają

 • 8: hh z IP: 95.48.62.* (2012-11-19 08:20)

  Absurdalne !! Wiekszośc wniosków to zakłady fryzjerskie sklepiki i takie tam bzdety. Ja osoba aktywana zawodowo mam naprawde fajny pomysł na biznes. Nie jst to inowacyjny biznes, ale w 100% wypali. Wiem bo dobrze znam ten rynek. W planach mam zatrudnienie ok 5 osób w rok działalności. Hmmm wniosek taki... lepiej dać na g+++ny biznes na rok, niż na poważna firmę.

 • 9: Illuminat tusk z IP: 178.235.178.* (2012-09-28 14:22)

  tusk dobrze mowisz chlopie te ***** żeruja tylko na nas i chca z nas zrobic niewolnikow j e b a c iluminati

 • 10: tusk z IP: 94.18.80.* (2012-03-12 18:35)

  *** w dupę najlepiej wyprowadzić się z polski i od **** nic nie chcieć i na nic nie płacić żal mi ale taka jest prawda i wtedy ciekawe z czego ci złodzieje się utrzymają

czytaj więcej w e-DGPczytaj więcej w e-DGP

reklama

Dowiedz się więcej

Prawo na co dzień

Galerie

reklama