Wielka Brytania zastanawia się, jak z zagranicznych urlopów, głównie z Hiszpanii, ściągnąć do domów ponad 150 tys. Brytyjczyków. Na posiedzeniu sztabu antykryzysowego Cobra padła propozycja wykorzystania w ewakuacji turystów okrętów wojennych.

W deficytowych na co dzień pociągach Eurostar z Brukseli i Paryża do Londynu nie ma już wolnych miejsc na najbliższy piątek i sobotę. W ekspresowym tempie sprzedaż zwiększają także szybkie koleje we Francji i Hiszpanii, które nawet na co dzień konkurują z liniami lotniczymi komfortem i czasem przejazdu. Rosyjskie Koleje Żelazne od początku weekendu zwiększyły liczbę wagonów w składach z Moskwy oraz Sankt Petersburga do m.in. Pragi i Warszawy.

Na zamkniętym niebie nad Europą korzystają także PKP Intercity.

– W niektórych pociągach z Warszawy do Berlina i Amsterdamu przez Kolonię, która jest doskonale skomunikowana z całą Europą, nie ma już miejsc – mówi nam Paweł Ney z PKP Intercity.

Spółka chce wykorzystać kłopoty firm lotniczych. W ubiegłym roku pociągi międzynarodowe woziły głównie powietrze i liczba pasażerów spadła aż o 30 proc.