Prezes NBP Sławomir Skrzypek zginął w sobotniej katastrofie pod Smoleńskiem.

Komorowski pytany w radiu RMF FM czy będzie chciał szybko powołać prezesa NBP, powiedział, że jego decyzja w tej sprawie uzależniona jest od wyników ekspertyzy dotyczącej skutków ustawy o Narodowym Banku Polskim.

Prawnicy sprawdzają "czy może wiceprezes NBP zostać skutecznie działającym przewodniczącym Rady Polityki Pieniężnej, bo tak naprawdę z punktu widzenia bezpieczeństwa polskich pieniędzy i bieżącej polityki niesłychanie istotne jest właśnie funkcjonowanie RPP" - powiedział Komorowski.

Marszałek zaznaczył, że w zależności od ekspertyzy ogłosi, czy będzie musiał spieszyć się z powołaniem prezesa NBP czy też nie.

Wcześniej w TOK FM Komorowski powiedział, że ewentualne decyzje, w oparciu o ekspertyzy prawne, podejmie w przyszłym tygodniu. "Przypuszczam, że ekspertyzy dostanę do końca tego tygodnia, więc w przyszłym tygodniu będę mógł już powiedzieć z większym prawdopodobieństwem jakie jest moje stanowisko. Wolałbym sprawy nie rozstrzygać szybko, ale jeśli trzeba będzie, wyniknie to z opinii prawnej, to to zrobię" - powiedział.

Marszałek mówił też, że "RPP sobie w tej chwili poradziła, czyniąc wiceprezesa NBP swoim przewodniczącym, ale musimy zbadać to od strony pełnej legalności, tak aby nikt w przyszłości nie zakwestionował jej decyzji".

Tragicznie zmarłego Sławomira Skrzypka zastąpił Piotr Wiesiołek

Obowiązki prezesa NBP po tragicznie zmarłym Sławomirze Skrzypku już w sobotę przejął jego pierwszy zastępca - Piotr Wiesiołek. W poniedziałek przewodniczył posiedzeniu Rady Polityki Pieniężnej (zgodnie z prawem, szef NBP jest przewodniczącym Rady). Członkowie RPP uznali, że ma on prawo do zwoływania posiedzeń i głosowania przy podejmowaniu uchwał.

Pojawiły się jednak opinie niektórych konstytucjonalistów, że Wiesiołek nie może przewodniczyć RPP i zwoływać posiedzeń Rady, czy też brać udziału w głosowaniach, bo nie pozwala mu na to ani ustawa o NBP, ani konstytucja. Według nich wszystkie uchwały przegłosowane z udziałem Wiesiołka mogą być nieważne.

Zdaniem prof. Elżbiety Chojnej-Duch z RPP, objęcie funkcji przewodniczącego RPP przez Wiesiołka jest zgodne z konstytucją.