Jeszcze kilka lat temu zarządy spółek wydobywających węgiel obawiały się analiz wykonywanych za pomocą narzędzi IT. Dziś jest to dla nich podstawa w przygotowaniu tych przedsiębiorstw do debiutu na giełdzie.
Im dalej od respektowania zasad wolnego rynku, tym większy opór przed stosowaniem narzędzi IT - twierdzi Romuald Gacka, dyrektor centrum przetwarzania danych w Centralnym Ośrodku Informatyki Górnictwa (COIG). Wskazuje na doświadczenia rynkowe COIG. Wynika z nich, że największe opory przed wdrożeniem narzędzi IT do analizy i kontrolowania zasobów danej organizacji mają dziś instytucje sektora publicznego.

Zawrót głowy prezesa

- Uzyskanie dokładnego obrazu sytuacji w instytucji pobudza do odpowiedzialności, wymaga szybkiego podjęcia decyzji. Szefowie instytucji obawiają się tego. Bardziej komfortowo czują się, gdy dane zbiera się tradycyjnymi metodami, przez całe dni, a nawet tygodnie i gdy uzyskany obraz jest jedynie prawdopodobny - mówi Romuald Gacka.
Oceny COIG są tym bardzie miarodajne, bo jako zewnętrzny dostawca usług IT firma ta współpracuje nie tylko z górnictwem, ale także z instytucjami publicznymi, np. z ośrodkami zdrowia.
Jeszcze parę lat temu w kopalniach było tak jak dziś w administracji publicznej. Kluczowe dane o poszczególnych przedsiębiorstwach pracowicie zbierano i wpisywano w arkusze Excela. Pochłaniało to czas i energię wielu pracowników.
- Gdy po raz pierwszy zebraliśmy w hurtowni danych informacje o działach administracyjnych kopalń należących do Jastrzębskiej Spółki Węglowej (JSW), prezes złapał się za głowę - mówi Romuald Gacka.
Okazało się, że przerosty zatrudnienia są oczywiste, a zwalniać nie będzie łatwo, ze względu na mocną pozycję związków zawodowych.

Oswajanie IT

Zarząd wydawał się nie przyjmować do wiadomości wymowy danych, pokazujących się na ekranie komputera. W końcu prezes polecił, by przeanalizować, którzy z pracowników mogą już przejść na emeryturę. Gdy w ciągu trzech kwadransów odpowiednie dane dostarczono mu na biurko, znów przecierał oczy ze zdumienia.
Od tamtego czasu upłynęły już blisko trzy lata. Dziś zarząd nie wyobraża sobie kierowania kopalniami bez użytkowania narzędzi IT na co dzień. Co więcej, wdraża kolejne systemy. Ostatnio platformę do kompleksowego raportowania o stanie zasobów przedsiębiorstwa.
System działa na sprzęcie IBM i zainstalowanej na nim hurtowni danych Sybase. Dane są zaciągane do hurtowni Sybase z wielu systemów transakcyjnych funkcjonujących na poszczególnych kopalniach, a dotyczących spraw kadrowo-płacowych, finansowych, magazynowych itd. Tu są filtrowane i ujednolicane. Potem za pomocą narzędzi analitycznych Business Objects są stosownie do wymagań stawianych przez użytkowników, układane w raporty odzwierciedlające bieżącą sytuację firmy.
- Procesy zbierania i analizowania danych, które jeszcze parę lat temu zabierały tygodnie, dziś przebiegają w kilka minut - mówi Romuald Gacka.
Jego zdaniem trudno byłoby przygotowywać JSW do debiutu na warszawskiej giełdzie bez tych szybkich i precyzyjnych narzędzi.
- System analityczny w JWS został wdrożony z myślą o generowaniu szybkich odpowiedzi na dowolne zapytania zgłaszane przez użytkowników - wyjaśnia Jacek Barańczuk, dyrektor usług w Sybase Polska.

Grunt pod debiut

Do debiutu na GPW obok JSW przygotowuje się także Kompania Węglowa, skupiająca 16 kopalń i zatrudniająca 65 tys. pracowników, oraz Katowicki Holding Węglowy skupiający pięć kopalń i zatrudniający blisko 20 tys. pracowników.
Według mojej oceny, potrzebujemy co najmniej roku, by przygotować firmę do giełdy.
- Mniej więcej tyle czasu zajmują analizy przedprywatyzacyjne, procedury związane z wyborem doradcy, przygotowaniem prospektu, uzgodnienia z Komisją Papierów Wartościowych i Giełd itp. - mówi Jarosław Zagórowski, prezes JSW.
Podkreśla, że dzięki narzędziom IT można uzyskać dokładne informacje o bieżącej kondycji przedsiębiorstwa. Pozwala to nie tylko zarządzać nim, ale i ułatwia prognozowanie rozwoju, a także przygotowanie spółki do debiutu na giełdzie.
SYSTEM ANALITYCZNY JASTRZĘBSKIEJ SPÓŁKI WĘGLOWEJ
Liczba użytkowników - 1350 osób
Średni czas oczekiwania na raport analityczny - 4-7 minut
Objętość bazy danych - 80 GB
Wielkość bazy danych - 300 mln rekordów
Miesięczny przyrost danych - 5 mln rekordów