"Zarząd KGHM przebywający z kilkudniową wizytą w Chinach podpisał kontrakt na dostawy miedzi wart 400 mln dolarów, memorandum w sprawie współpracy z chińskim partnerem w sprawie tzw. zgazowania węgla" - czytamy w komunikacie.

Umowa w sprawie sprzedaży miedzi została podpisana na rok 2010 r. z firmą China Minmetals Nonferrous Metals Co., Ltd, należącą do jednej z największych chińskich firm - holdingu China Minmetals Corporation. Kontrakt dotyczy dostaw na rynek chiński 40 tys. ton katod miedzianych.

"Na tym nie kończymy, będziemy jeszcze rozmawiać z naszymi partnerami w sprawie dostaw na kolejne 5 lat i negocjować szczegóły umowy ramowej - mówi Herbert Wirth, prezes zarządu KGHM Polska Miedź.

Porozumienie z chińską firmą ENN w sprawie zgazowania węgla

Jednocześnie podpisane zostało porozumienie (memorandum of understanding) z chińską firmą ENN w sprawie zgazowania węgla.

"KGHM rozważa obecnie zagospodarowanie części złóż węgla brunatnego położonych się na obszarach, w których firma posiada licencję na jego wydobycie" - dodaje cytowany w komunikacie Herbert Wirth.

Ponadto władze koncernu podpisały również list intencyjny w sprawie współpracy przy zagospodarowaniu złoża chromu w Albanii. Tutaj partnerem jest firma z Hong-Kongu - IEMR, która zajmuje się realizacją projektów wydobywczych w wielu krajach świata od Kanady po Argentynę. Za realizację współpracy odpowiedzialna byłaby firma KGHM Cuprum, która dostarczy maszyny górnicze oraz przygotuje projekt zagospodarowania albańskiego złoża.

W I-III kw. 2009 roku spółka miała 1854,83 mln zł jednostkowego zysku netto wobec 2532,80 mln zł zysku rok wcześniej, przy przychodach odpowiednio 7735,70 mln zł wobec 8750,59 mln zł.