Podczas spotkania z władzami Zakopanego i posłami z Sejmowej Komisji Sportu minister Giersz podkreślił, że rząd wspiera wszystkie duże międzynarodowe imprezy sportowe w Polsce, a mistrzostwa świata w narciarstwie klasycznym są szczególnie ważnym elementem w rozwoju regionu tatrzańskiego i całej Małopolski.

"Miedzy innymi właśnie dlatego rząd RP zapewni gwarancje niezbędne dla skutecznego ubiegania się o organizację mistrzostw w 2015 roku w Zakopanem. Gwarancje to nie wszystko. Niezwykle ważne dla naszej kandydatury są konkretne inwestycje, jak te trwające w tutejszym Centralnym Ośrodku Sportu. Dodatkowo przewidujemy zaangażowanie około 100 mln zł z przeznaczeniem na obiekty ściśle związane z organizacją MŚ. Będzie to m.in. przebudowa średniej skoczni i budowa tras narciarskich" - powiedział minister sportu.

"Niezwykle ucieszyło nas zapewnienie ministra Giersza o udzieleniu gwarancji rządowych. Dokument jest niezbędny, a termin dostarczenia go do FIS upływa pod koniec marca. Bez gwarancji naszego rządu nie mielibyśmy żadnych szans" - podkreślił burmistrz Zakopanego Janusz Majcher.

O organizację mistrzostw świata w konkurencjach klasycznych w 2015 roku starają się również fińskie Lahti, niemiecki Oberstdorf i szwedzkie Falun. Zakopane kandyduje w ostatnich latach po raz trzeci. Poprzednie dwie próby (2011 i 2013) zakończyły się niepowodzeniem. Cztery lata temu miasto nie dostało żadnego głosu, a dwa lata później za kandydaturą stolicy Tatr głosowało trzech spośród 15 członków komisji FIS.

Komgres FIS, podczas którego zapadnie decyzja kto zorganizuje MŚ w 2015 roku, odbędzie się w tureckiej Antalyi w dniach 28 maja - 3 czerwca.

Zakopane już trzykrotnie organizowało mistrzostwa świata - w 1929, 1939 i 1962 roku.