"Samorząd jest pięknym przykładem, że polityka nie musi doprowadzać do awantur, konfrontacji, obrzucania się błotem, (jest przykładem) że prawdziwa i rzetelna polityka sprowadza się do dobrych przedsięwzięć, zarządzania społecznościami w taki sposób, aby uzyskiwać jak najlepszy efekt. To jest ta mądrość, która wyrasta z samorządu" - podkreślił na konferencji prasowej w Sejmie Pawlak.

Przypomniał też, że PSL proponuje zmiany w konstytucji, które polegają na przekształceniu Senatu w Izbę Samorządową, tak aby senatorowie byli reprezentantami samorządów: terytorialnego, zawodowego, środowiskowego oraz organizacji pozarządowych. "Kluczową role w Izbie powinny odgrywać osoby, które są zweryfikowane przez społeczność lokalną, takie jak wójtowie, burmistrzowie, radni" - ocenił.

Prezes PSL apelował do samorządowców, aby na spotkania przedwyborcze zapraszali polityków, ministrów wywodzących się ze Stronnictwa. Jak dodał, chce aby w każdej gminie odbyło się jedno takie spotkanie.

"Bardzo ważne jest, abyśmy robili wszystko, co jest możliwe, aby w Polsce można było żyć godnie" - podkreślił Pawlak.

Szef ludowców zapewnił, że wśród kandydatów PSL w wyborach samorządowych nie będzie "partyzantów zrzuconych na spadochronie". "Jesteśmy miejscowi, nie przywozimy w teczce kandydatów (w wyborach). Nasz kandydat musi wyrosnąć z lokalnego środowiska, musi pokazać, że coś w życiu potrafił, że coś w życiu zrobił, że to nie jest jego pierwsza praca, że nie będzie eksperymentował i uczył się na społeczności lokalnej" - zaznaczył szef ludowców.

Pawlak podkreślił, że w centrum polityki PSL jest zasada pomocniczości.

Zachęcał samorządowców do "otworzenia" się na nowe technologie. Jak dodał, w wyborach do PE kandydaci PSL założyli swoje konta m.in. na portalu społecznościowym "Nasza Klasa". "Ważny jest pomysł, taki błysk, który ludzi poruszy. Bardzo nam zależy, aby wybory samorządowe pobudziły aktywność w internecie, żeby pokazały osiągnięcia samorządowców" - zaznaczył.

Wybory samorządowe odbędą się jesienią tego roku.