Nowe przepisy dotyczące ulg dla tych, którzy po raz pierwszy zameldują się w powiecie olsztyńskim zaczęły obowiązywać od początku 2010 roku - zgodzili się na to radni powiatowi.

W ten sposób, jak powiedział PAP starosta olsztyński Mirosław Pampuch, samorząd chce wspierać poczucie lokalnego patriotyzmu. Akcja będzie przebiegać pod hasłem: "Jestem lokalnym patriotą, płacę podatki tam, gdzie mieszkam".

"Ulga za przerejestrowanie pojazdu wynosi 35 proc., za wymianę prawa jazdy 20 proc. Poza tym w gminach i starostwach będą pracować stażyści, których zadaniem będzie pomoc tym, którzy chcą się zameldować w powiecie. Na każdym stanowisku meldunkowym będą dostępne wszystkie formularze nie tylko te wymagane przy zmianie meldunku ale też zgłoszenia o nowym adresie do urzędu skarbowego, czy dla przedsiębiorców druki do urzędu statystycznego" - powiedział Pampuch.

Olsztyńskie starostwo powiatowe chce zachęcić ludzi do zameldowania się w podmiejskich wsiach, do których przeprowadzili się z Olsztyna, by zwiększyć dochody podolsztyńskich gmin - chodzi o to, że pieniądze z podatku dochodowego od osób fizycznych trafiają w ok. 37 procentach do gmin i w 10 proc. do powiatów.

Z szacunków starostwa powiatowego w Olsztynie wynika, że w podmiejskich wsiach mieszka ok. 3 tys. osób, które nie są w nich zameldowane. Przyjmując, że ci ludzie zarabiają średnią pensję to rocznie gmina z podatków każdej z tych osób dostawałaby 2,5 tys. zł, a starostwo powiatowe - ok. 600 zł.

Starostwo i wójtowie podolsztyńskich wsi argumentują, że pieniądze otrzymywane od nowo zameldowanych obywateli pomogą podnieść standard życia w danych wsiach - mają być za te środki budowane chodniki, czy place zabaw.

Akcję zachęcającą do przemeldowywania się olsztyńskie starostwo prowadzi od listopada. Jak powiedział PAP wójt podolsztyńskiej gminy Purda Jerzy Laskowski, "zaobserwowano od tej pory niewielki, ale jednak ruch w tym zakresie".

"Każdy nowy mieszkaniec jest ważny. Mam nadzieję, że więcej osób się przemelduje do naszej gminy" - powiedział wójt liczącej niespełna 8 tys. mieszkańców gminy Purda.

Z danych olsztyńskiego starostwa wynika, że w ubiegłym roku w gminach powiatu olsztyńskiego zameldowało się 1200 nowych mieszkańców.

Formalnie w Polsce istnieje obowiązek meldunku w miejscu zamieszkania, jednak od kilku lat związane z tym przepisy nie są egzekwowane, w wyniku czego meldunek często jest inny, niż miejsce, w którym dana osoba rzeczywiście mieszka.