Elektrownie zaczęły wyłączać przestarzałe bloki energetyczne. Proces, przed którym eksperci ostrzegali ostatnich kilka lat, stał się faktem. Z danych PSE Operator, do których dotarł DGP, wynika, że do końca 2015 r. z powodu zużycia technicznego przestaną pracować elektrownie o łącznej mocy 976 MW. To 3–4 proc. mocy, jakimi nasz system elektroenergetyczny dysponował w tym roku. A to dużo, około dwa razy więcej niż moce np. elektrowni Ostrołęka, która rocznie produkuje prąd wystarczający dla 2 mln gospodarstw domowych.

Są już pierwsze wyłączenia

Do pierwszych wyłączeń już doszło w elektrowniach Siersza i Łagisza należących do Południowego Koncernu Energetycznego w grupie Tauron.

– Nie oznacza to spadku naszych mocy, bo uruchomiliśmy nową elektrownię Łagisza – uspokaja Paweł Gniadek z Tauron Polska Energia.

Udało nam się dowiedzieć, które elektrownie jako następne będą odcinać bloki. W Polsce około 44 proc. wszystkich bloków ma więcej niż 30 lat.

W należącej do PGE Elektrowni Turów w 2010 roku ma być zlikwidowany blok o mocy 206 MW, co odpowiada około 10 proc. wszystkich mocy tej elektrowni. Później będą tam zamykane kolejne bloki. W ciągu kilku lat ponad 20 proc. mocy straci też Dolna Odra, inna elektrownia PGE.

– Wycofanie jednostek wytwórczych nie powinno wpłynąć negatywnie na pracę krajowego systemu elektroenergetycznego, ale pod warunkiem nowych inwestycji – mówi Stefania Kasprzyk, prezes zarządu PSE Operator.

Chodzi głównie o to, czy PGE uda się oddać w terminie nowy obiekt w Bełchatowie. To jedyna budowana w tej chwili elektrownia. Jej moc ma być o 30 proc. większa niż moc bloków, które mają zostać wyłączone w Turowie. Chociaż zakład miał ruszyć w 2010 roku, już wiadomo, że najwcześniej zacznie pracować w 2011 roku.

Do końca 2015 roku na pewno powstaną nowe elektrownie o mocy tylko 1300 MW, a wyłączone będą bloki o mocy co najmniej 1400 MW. Eksperci są sceptyczni co do tego, czy instalacje przewidywane do wyłączenia zostaną zastąpione nowymi o takiej samej mocy.

Więcej informacji: Ruszyła likwidacja przestarzałych elektrowni