Do wzięcia jest jeszcze więcej pieniędzy. Tylko z unijnej kasy trafi do 2013 roku na inwestycje przeciwpowodziowe aż 2,25 mld zł.

Czekamy na wysyp inwestycji

Na miliard z Raciborza ostrzą sobie na nie zęby najwięksi gracze na rynku specjalizujący się w hydroinżynierii: Hydrobudowa Polska, Skanska i Hydrobudowa 6.

– Zbiornik w Raciborzu jest w polu naszego zainteresowania – przyznaje Krzysztof Woch, rzecznik Hydrobudowy Polska.

To gigant na tym rynku, z rocznymi przychodami sięgającymi 1,5 mld zł. W poprzednich latach niemal połowa wpływów firmy pochodziła z projektów związanych z ochroną środowiska i instalacjami przeciwpowodziowymi.

– Ten rok co prawda nie był najlepszy, ale w 2010 r. spodziewamy się wysypu zleceń podobnych do tego w Raciborzu – dodaje Krzysztof Woch.

Zainteresowanie tego typu projektami zgłasza również Marcin Gesing, rzecznik prasowy Skanskiej – firmy ze sporym doświadczeniem na rynku instalacji przeciwpowodziowych. Skanska przebudowywała na przykład koryto Odry w Opolu.

Za inwestycje przeciwpowodziowe odpowiada państwowy Krajowy Zarząd Gospodarki Wodnej. Jak dowiedzieliśmy się w KZGW, w przyszłym roku wystartuje nie tylko projekt w Raciborzu, którego realizacja potrwa do 2014 r., ale też związane z nim inwestycje, głównie tzw. Wrocławski Węzeł Wodny. Jego budowa będzie kosztowała blisko 1,1 mld zł, z czego 365 mln zł pochodzi z unijnej kasy. Racibórz i węzeł wrocławski to część rządowego Programu dla Odry, którego fundusze w większości przeznaczone zostaną na ochronę przeciwpowodziową. Gigantyczny program ma zakończyć się do 2015 roku. Będzie kosztował blisko 9 mld zł.