"Będzie opóźnienie jeśli chodzi o pierwszy multipleks być może sięgające nawet roku" - powiedziała Streżyńska w rozmowie z radiem PiN. Zaznaczyła, że już w tej chwili opóźnienie we wdrożeniu MUX-1 ma kilka miesięcy. Dodała, że opóźnienie wynika z przyczyn leżących po stronie telewizji publicznej (chodzi o konieczność zastosowania procedur zamówień publicznych).

Według planów UKE w tzw. pierwszym multipleksie znajdą się kanały nadawane dziś analogowe, w tym oba programy telewizji publicznej, Polsat, TVN oraz TV Puls. Urząd dokonał już rezerwacji tych częstotliwości.

Streżyńska przyznała, że również inne etapy cyfryzacji telewizji naziemnej mogą się opóźnić o około rok. Strategia cyfryzacyjna zakłada wyłączenia nadawania analogowego w lipcu 2013 r.

UKE liczy na udział operatorów alternatywnych w inwestycjach w infrastrukturę

Urząd Komunikacji Elektronicznej (UKE) prowadzi rozmowy, które mają doprowadzić do zwielokrotnienia planowanych inwestycji w infrastrukturę telekomunikacyjną, wynika z wypowiedzi prezes urzędu Anny Streżyńskiej. Według niej, oprócz Telekomunikacji Polskiej (TPSA), w inwestycje mogą zostać włączone środki innych spółek oraz fundusze unijne.

"Chcemy spróbować zrobić pilotażową wspólną inwestycję i zobaczyć, czy wspólnie da się zamknąć konflikty i zainwestować wspólne pieniądze, nawet utworzyć spółki między operatorami, tak, żeby w równomierny sposób i do ostatniego klienta doprowadzić infrastrukturę szerokopasmową" - powiedziała Streżyńska.

W październiku UKE podpisało porozumienie z TPSA, które zakłada że spółka ta zainwestuje w rozwój infrastruktury nawet 3 mld zł w ciągu trzech lat.

"Są pieniądze unijne, są pieniądze TP; telewizje kablowe zaoferowały, że też zainwestują poważne - podobne do TP - kwoty, podobnie operatorzy komórkowi" - powiedziała Streżyńska.

Dodała, że rozmowy są wstępne, ale wyglądają bardzo obiecująco. Projekt może zostać ogłoszony pod koniec listopada.