Zdolność kredytową wylicza się na podstawie metod statystycznych, uwzględniających różnorodne parametry. Upraszczając można przyjąć, że bank od miesięcznych dochodów odejmuje koszty życia oraz raty innych, już posiadanych kredytów. Jednak bez względu na bank czy metodę, celem jest ustalenie jak wysoką miesięczną ratę klient jest w stanie regularnie spłacać.

Wydłuż okres kredytowania

Podstawowym krokiem do zwiększenia zdolności kredytowej, jest wydłużenie okresu kredytowania. Im dłuższy okres, tym większa kwota zapłaconych odsetek, nie mniej zwiększa to zdecydowanie zdolność klienta. Co więcej kiedy nasza sytuacja finansowa ulegnie polepszeniu, zawsze istnieje możliwość wcześniejszej spłaty kredytu, co obniży koszty kredytu .

Znajdź współkredytobiorcę

Dość trudnym, jednak znacznie wpływającym na zdolność jest znalezienie współkredytobiorcy. Nie musi to być współwłaściciel nieruchomości ani nikt z rodziny. Jeśli żaden ze znajomych nie jest w stanie udzielić takiej pomocy, warto zapytać rodziców. Jednak w tym przypadku ważny jest wiek, gdyż banki stosują różne ograniczenia w tym zakresie. Na przykład wiek najstarszego kredytobiorcy w momencie zakończenia umowy, nie może wynosić więcej niż 70 lat ( Pekao S.A., Bank Pocztowy, ING Bank) lub 75 lat ( PKO BP, Millennium, mBank).

Zlikwiduj niepotrzebne zobowiązania

Czasem nie zdajemy sobie sprawy, że niewykorzystywane a jednak posiadane karty kredytowe czy debety w koncie znacznie obciążają zdolność kredytową. Nawet, gdy nie aktywowaliśmy przyznanej nam karty kredytowej, bank musi uwzględnić jej limit licząc naszą zdolność. Należy więc złożyć do banku wniosek o jej likwidację, ewentualnie w procesie oceny naszej zdolności przez bank dowiemy w jakim stopniu posiadana karta nas obciąża.

Zmień rodzaj rat

Decydując się na kredyt należy wybrać formę spłacanych rat : równe lub malejące. Jeśli zależy nam na szybkiej spłacie kredytu i niższych odsetkach – wybieramy raty malejące. W sytuacji kiedy wybraliśmy raty malejące a teraz chcemy zmienić ja na równe w celu zwiększenia zdolności kredytowej – zawsze możemy renegocjować z bankiem podpisaną umowę.