statystyki

Jak wybrać najlepszą formę prawną

19.10.2009, 14:43; Aktualizacja: 26.10.2009, 09:40

Poza wytypowaniem rodzaju działalności, który może nam zagwarantować sukces, niezwykle istotny jest wybór formy, w jakiej prowadzić będziemy tę działalność. Przepisy dają nam kilka możliwości, które możemy dostosować do skali przedsięwzięcia.

Reklama


Reklama


PROCEDURY

Przy działalności na dużą skalę potencjalny inwestor ma dziś do dyspozycji długą listę doradców, którzy takie analizy przeprowadzą fachowo i dogłębnie. Natomiast w przypadku małej firmy trzeba to uczynić we własnym zakresie.

Firma może być prowadzona jednoosobowo (przedsiębiorca będący osobą fizyczną) lub w formie spółki: jawnej, komandytowej, komandytowo-akcyjnej, partnerskiej, z ograniczoną odpowiedzialnością, akcyjnej (spółka z o.o. i akcyjna mają osobowość prawną – patrz definicje str. 23). Działalność tych spółek uregulowana jest przepisami kodeksu spółek handlowych, stąd określa się je spółkami handlowymi. Spółki te muszą być zgłaszane do rejestru przedsiębiorców w Krajowym Rejestrze Sądowym (patrz definicje str. 23). Na gruncie podatkowym ich działalność jest regulowana przez ustawę o podatku dochodowym od osób fizycznych (spółki osobowe), ustawę o podatku dochodowym od osób prawnych (spółki kapitałowe) i w określonych przypadkach ustawę o rachunkowości. Spółki prawa handlowego muszą bowiem w większości przypadków prowadzić specjalne księgi rachunkowe.

Spółki prawa handlowego muszą bowiem w większości przypadków prowadzić specjalne księgi rachunkowe. Spółki kapitałowe (spółka z o.o. i spółka akcyjna) mają taki obowiązek zawsze, natomiast w przypadku spółek osobowych (np. spółka jawna, partnerska) – gdy osiągną przychody przekraczające rocznie równowartość 1,2 mln euro (dla 2009 r. jest to 4,089960 mln zł).

Ostateczna decyzja o wyborze formy prowadzenia działalności jednej ze spółek kapitałowych, jako formy prowadzenia działalności gospodarczej, ma więc spore konsekwencje finansowe w zakresie kosztów prowadzonej działalności. O ile bowiem księgę przychodów i rozchodów można prowadzić bez trudu we własnym zakresie – lub za kilkaset złotych miesięcznie zlecić biuru rachunkowemu – o tyle prowadzenie ksiąg handlowych jest na tyle skomplikowane, że trzeba albo zatrudnić wykwalifikowaną księgową, albo wynająć biuro rachunkowe – za opłatą już zdecydowanie wyższą.

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Zapoznaj się z regulaminem i kup licencję

Reklama


Źródło:Dziennik Gazeta Prawna

Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Prawo na co dzień

Polecane

Reklama