Około 170 mln euro z pomocy publicznej dla spółki Nowy Opel ma być przeznaczone na inwestycje w Rosji - poinformował w poniedziałek rzecznik niemieckiego rządu Ulrich Wilhelm.

Zarówno rzecznik rządu, jak i szef konsorcjum Magna, nowego inwestora dla Opla, zdementowali wcześniejsze informacje, które ukazały się w prasie, jakoby nowy właściciel Opla, konsorcjum austriacko-kanadyjskie Magna i rosyjski Spierbank, zamierzali zainwestować w Rosji aż 600 mln euro z ogólnej kwoty 4,5 mld, jaką obiecały Magnie niemieckie władze.

"Skala inwestycji, obejmująca 600 mln euro, zostanie sfinansowana przede wszystkim z bieżących przepływów pieniężnych z Rosji" - powiedział cytowany przez agencję dpa szef Magny Siegfried Wolf na konferencji prasowej we Frankfurcie.

"Jak wiadomo koncepcja Magny od początku zakładała inwestycje w Rosji. To nie jest żadna niespodzianka" - powiedziała rzeczniczka ministerstwa gospodarki Beatrix Brodkorb.

Przypomniała jednak, że zarząd powierniczy Opla, który w czwartek wyraził zgodę na przejęcie przez Magnę i Sbierbank 55 proc. udziałów w Oplu od amerykańskiego właściciela, koncernu General Motors, zalecił, by obiecane publiczne wsparcie było przeznaczone tylko dla spółki New Opel. "Inwestycje w Rosji będą musiały być finansowane z innych źródeł. Pieniądze niemieckich podatników nie popłyną za granicę" - mówił w czwartek Fred Irwin, szef zarządu powierniczego Opla.

Do Nowego Opla należeć będzie również zakład w St. Petersburgu.

Według Brodkorb wysokość środków, które popłyną do Rosji, będzie zapewne przedmiotem negocjacji pomiędzy zainteresowanymi firmami oraz państwami.

We wtorek w Berlinie odbędzie się spotkanie przedstawicieli krajów, w których są zakłady Opla/Vauxhalla, w sprawie podziału kosztów pomocy publicznej, związanej z przejęciem niemieckiej spółki przez nowego inwestora.

"Zobaczymy, w jakim zakresie transakcja dotyczy poszczególnych krajów i jak można połączyć różne instrumenty (pomocy publicznej), by wspólnie sfinansować kwotę wsparcia w wys. 4,5 mld euro" - dodała Brodkorb.

Polski rząd na spotkaniu reprezentować ma wiceminister gospodarki Grażyna Henclewska.

Magna liczy, że umowa w sprawie sprzedaży Opla zostanie podpisana w ciągu jednego do dwóch tygodni. A cała transakcja może być sfinalizowana do końca listopada.

Magna i rosyjski Sbierbank zamierzają przejąć po 27,5 proc udziałów w Oplu/Vauxhallu. 10 proc. trafi do pracowników, a 35 proc. zatrzyma General Motors.