statystyki

Pod koniec wakacji nie będzie już pieniędzy na drogi

autor: Maciej Szczepaniuk07.08.2009, 03:00

Drogowcom wkrótce zabraknie środków, by płacić firmom budowlanym. Rząd uspokaja, że budowy nie staną, i obiecuje deszcz pieniędzy w ostatnim kwartale 2009 r. Aby tak się stało, musi sprzedać obligacje za 7 mld zł i pożyczyć w bankach kolejne 5 mld zł.

Reklama


Reklama


Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad do końca czerwca wydała 7,06 mld zł, czyli zaledwie jedną trzecią środków zapisanych w rządowym programie budowy dróg krajowych i autostrad. Jednak mimo to już w tym miesiącu może jej zabraknąć pieniędzy na bieżące regulowanie faktur spływających z kilkudziesięciu budów z całego kraju. Dlaczego? Ponieważ jedynymi pewnymi pieniędzmi na finansowanie tegorocznych inwestycji są jak na razie środki z budżetu, a tych po cięciach wydatków i nowelizacji ustawy budżetowej zostało jedynie 7,8 mld zł. Najpóźniej we wrześniu pieniądze się skończą.

– Kłopoty z przekazywaniem pieniędzy z budżetu były już od początku roku. Za kilka tygodni może zabraknąć ich w ogóle – mówi GP jeden z urzędników GDDKiA.

Oficjalnie drogowcy nie chcą się przyznać do finansowych kłopotów, które wkrótce mogą ich dopaść.

– Nie ma najmniejszej możliwości zatrzymania jakichkolwiek rozpoczętych inwestycji drogowych. Nie ma również żadnej możliwości rezygnacji z ogłaszania przetargów zaplanowanych w tym roku – zapewnia Marcin Hadaj z biura prasowego Generalnej Dyrekcji.

Że kłopoty z pieniędzmi są, przyznaje jednak w rozmowie z GP wiceminister infrastruktury Radosław Stępień, odpowiedzialny w resorcie za drogi.

– Pieniądze budżetowe na drogi właśnie wykorzystujemy, ale rusza nowy model finansowania dróg – mówi Radosław Stępień.

Pod koniec lipca Bank Gospodarstwa Krajowego uruchomił pierwszą transzę specjalnych obligacji infrastrukturalnych za 600 mln zł. Rząd odtrąbił w mediach sukces, ale nie dodał, że ta emisja była zaplanowana już w ubiegłym roku i nie za wiele ma wspólnego ze zmianą sposobu finansowania budowy dróg.

Od przyszłego roku cały ciężar finansowania budów spocznie na KFD, z budżetu będą finansowane jedynie remonty i bieżące utrzymanie dróg. 2010 rok to jednak na razie melodia przyszłości. Aby uratować tegoroczne inwestycje, KFD musi zdobyć 7,25 mld zł z emisji obligacji.

– Trwa przygotowanie następnych transz. Wypuszczenie większości obligacji w ostatnim kwartale nie zatrzyma inwestycji drogowych, bo każdego roku właśnie w tym okresie GDDKiA płaci większość faktur za wykonane prace – zapewnia Radosław Stępień.

Czy tak olbrzymia emisja powiedzie się? Pytań wciąż jest jednak więcej niż odpowiedzi. Na przykład, jaki będzie koszt pieniądza pozyskiwanego z rynku, kto zajmie się emisjami, jakiej wielkości będą transze, i wreszcie, w jaki sposób będą one gwarantowane.

– Chcemy jak najszybszego rozstrzygnięcia, bo to pozwoli ustalić szczegóły emisji. Dobrze by było, aby forma i wysokość gwarancji znana była do końca sierpnia – mówi Radosław Stępień.

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Zapoznaj się z regulaminem i kup licencję

Reklama


Źródło:GP

Polecane

 • wiktor(2009-08-07 10:00) Odpowiedz 00

  i to są efekty rządów nieuków PO

 • Krzychu(2009-08-07 08:48) Odpowiedz 00

  Ale pieniądze na to by trzymać wojsko w iraku, na akcje w afganistanie są (strata śmigłowca bojowego za 30 mln zł to przecież pestka dla polski...) w dobie kryzysu gdzie każda złotówka powinna być rozsądnie wydawana. I znowu mądrzejsi są wszyscy od nas bo jakoś nie widać tam czechów, niemców itd bo każdy wie ile to kosztuje ale polska musi tam być... Nie dziwne że z polski na zachodzie się tylko śmieją skoro tak się pokazujemy.

 • RudyRydz(2009-08-07 11:34) Odpowiedz 00

  Do 1: niemców jest więcej w Afganistanie niż polaków i wydają też więcej. Nie śmigłowiec jest tutaj problemem a nieudolny trick rudego z emisją obligacji których wcale nie będzie łatwo sprzedać. Poza tym ekipa rudego chciała oszukać administrację UE i ukryć w ten sposób (idiotyczny) część długu państwa ale się nie udało i skompromitowali kraj. Oczywiście w mediach było cicho na ten temat.

 • Obserwator(2009-08-07 11:43) Odpowiedz 00

  DZIESIĘĆ ZOBOWIĄZAŃ WYBORCZYCH PLATFORMY OBYWATELSKIEJ

  Polska zasługuje na cud gospodarczy

  3. Wybudujemy nowoczesną sieć autostrad, dróg ekspresowych, mostów i obwodnic

 • Obserwator(2009-08-07 11:43) Odpowiedz 00

  DZIESIĘĆ ZOBOWIĄZAŃ WYBORCZYCH PLATFORMY OBYWATELSKIEJ

  Polska zasługuje na cud gospodarczy3. Wybudujemy nowoczesną sieć autostrad, dróg ekspresowych, mostów i obwodnic

 • kazek(2009-08-07 11:49) Odpowiedz 00

  chyba bedzie zima i trzeba na utrzymanie dróg krajowych, doprowadzili kraj do ruiny, w listopadzie nowe wybory, ryży nie ma pojęcia o rządzeniu

 • młody liberał(2009-08-07 12:55) Odpowiedz 00

  no cóż naczelni od propagandy PIS znowu na forach.pozdrawiam . i zapamiętajcie sobie ze donald Tusk to wielki człowiek ,a wy mu nawęd do pięt nie dorastacie. chce przypomnieć ze za 502 dni będziemy mieli nowego prezydenta anim zostanie donald Tusk albo Hanna Gronkiewicz wiec czapki z głowy.

 • do 7 ------Donald(2009-08-07 13:23) Odpowiedz 00

  Donek na rezydenta
  Gdy zostanę rezydentem, to przydzielę wszystkim rentę , zbudujemy nartostrady, polskie skocznie i układy, będzie dla was praca a dla nas kasa . Gdy zostanę rezydentem, to każdemu podam rękę. W trzy miesiące zbudujemy w Polsce raj i powrócą tanieEry i furmanki i rowery no i KRUS WAM zreformuje bo teraz to tak nie za bardzo chciałem gdyż sami widzieliście tylko udawałem- w kalendarzu będzie tylko miesiąc maj. Ludzie bajek są spragnieni, chłopi, kupcy, biznesmeni, gospodynie, wojsko oraz także ja. Cóż tu można dodać więcej, kłamać, to tylko w piosence , bo to jest umowna gra, taka gra.

 • młody liberał(2009-08-07 13:42) Odpowiedz 00

  do7 ten wierszyk to już wszyscy na forach znają. napisz inny bo ten już strasznie nudny się robi. myślę ze twoja twórczość jest zabawna ale na jednym wierszyku daleko nie zajedziesz, czekam na nowe wierszyki .pozdrawiam.

 • edward(2009-08-09 15:39) Odpowiedz 00

  powiedz liberał Gronkowcowi by pobiegła z kanapkami do strajkujących pielegniarek jak to kiedyż robiła.

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Prawo na co dzień

Polecane

Reklama