W ubiegłym tygodniu na posiedzeniu Komisji Trójstronnej wicepremier Waldemar Pawlak zaproponował, żeby komisja ta przygotowała projekt przepisów o tzw. prywatyzacji pracowniczo-menedżerskiej, pozwalającej na nabywanie akcji przedsiębiorstw państwowych kadrze pracowniczej na korzystnych warunkach. "W kryzysie gospodarczym, gdy budżet potrzebuje dodatkowych środków, może dojść do sprzedaży wielu państwowych przedsiębiorstw za niewielkie pieniądze. Trzeba pomyśleć, aby w pierwszej kolejności mogli kupować je pracownicy i kadra menedżerska, którzy przez ostatnie 20 lat utrzymali te firmy w dobrej kondycji" - powiedział wtedy Pawlak.

W środę wicepremier skonkretyzował w rozmowie z PAP, skąd pracownicy i kierownictwo mogliby wziąć pieniądze na wykup państwowych spółek. "Z tych samych źródeł, co inni inwestorzy, czyli z własnych zasobów oraz z kredytów bankowych, z wykorzystania leasingu. Dla wsparcia możliwości finansowych spółek pracowniczych przewidujemy możliwość uzyskania poręczeń i gwarancji Banku Gospodarstwa Krajowych w ramach nowych projektów oraz już przyjętych przez Radę Ministrów, np. programu ramowego Wspieranie przez Agencję Rozwoju Przemysłu S.A. inicjatyw pobudzających polską gospodarkę" - powiedział.

Wicepremier dodał, że pracownicy i kierownictwo mogliby też pożyczać pieniądze na wykup spółek z BGK, PKO BP, ale także z innych banków, firm leasingowych oraz funduszy inwestycyjnych.

"Pokazuje to dużą skuteczność i pozytywny efekt tej formy prywatyzacji"

"Program może dotyczyć różnych firm, w zależności od zorganizowania się pracowników i kadry kierowniczej. Warto przypomnieć, że w latach 2000-2007 udało się sprywatyzować w tym trybie 185 przedsiębiorstw (...). Pokazuje to dużą skuteczność i pozytywny efekt tej formy prywatyzacji" - dodał Pawlak.

Podkreślił, że pomysłowi prywatyzacji pracowniczo-menedżerskiej przychylny jest resort skarbu. Tymczasem rzecznik MSP Maciej Wewiór powiedział we wtorek PAP, że postępowanie prywatyzacyjne jest otwarte. "Każdy może wziąć w nim udział. Kryterium wyboru inwestora powinna być jednak najlepsza oferta" - zaznaczył.

W środę resort skarbu podał też, że przychody z prywatyzacji w drugiej połowie 2009 roku i w całym 2010 roku wyniosą łącznie 36,7 mld zł. Projekt aktualizacji planu prywatyzacji został skierowany również w środę do Komitetu Stałego Rady Ministrów oraz zainteresowanych resortów.