"Dałem mu bardzo wyraźne zadanie i nie przekraczające - jak sądzę - możliwości ministra Grabarczyka, to znaczy ostateczne rozstrzygnięcie finansowania, a następnie rozpoczęcia robót na dwóch kluczowych odcinkach jeżeli chodzi o autostradę A2" - powiedział szef rządu w wywiadzie dla radia RMF FM i tygodnika "Newsweek".

Tusk zapowiedział, że jeżeli Grabarczykowi się to nie uda, to "pożegna się on ze stanowiskiem".

"Mam za sobą w ostatnich dniach kilka spotkań z ministrem Grabarczykiem i wydaje się, że jest bliski sukcesu, ale "bliski" to za mało" - powiedział premier.

W ostatnich tygodniach Grabarczyk zapewniał, że odcinki autostrad A2 i A4 będą gotowe przed Mistrzostwami Europy w 2012 roku.

Minister mówił w kwietniu, że budowa autostrady A2 na odcinku Stryków-Konotopa powinna zakończyć się do 31 maja 2012 r. Z kolei odcinek A4 od Jarosławia do Korczowej będzie zrealizowany do 30 kwietnia 2012 r. W przypadku odcinka A4 Tarnów-Rzeszów, który ma już wykonany projekt budowlany, terminem oddania jest przełom roku 2011 i 2012.

Z danych GDDKiA wynika, że w przypadku autostrady A2 na odcinku Stryków-Konotopa do 30 września br. zostaną podpisane umowy z wykonawcami poszczególnych fragmentów inwestycji (odcinek został podzielony na kilka mniejszych, aby prace były prowadzone sprawniej).