Optymalne przygotowanie finansowania remontu lub modernizacji wynajmowanej nieruchomości zależy od kilku czynników. Jeśli właściciel nieruchomości nie ma własnych środków na pełne sfinansowanie przedsięwzięcia, musi sięgnąć po pożyczki lub kredyty. W takim przypadku istotne będą zarówno źródła i wysokość uzyskiwanych przez niego dochodów (ustalenie zdolności kredytowej przez bank), jak i stan posiadanych już zobowiązań wobec banków oraz innych instytucji kredytujących.

Dochody i kredyt

Koszt remontu lub modernizacji wynajmowanej nieruchomości zależy zarówno od zakresu przewidzianych prac, ceny niezbędnych materiałów oraz usług fachowców, jak i wydatków na obsługę pożyczki lub kredytu. Te z kolei mogą być uzależnione pośrednio zarówno od jakości zabezpieczeń, jakie kredytobiorca może zaoferować bankowi czy innej instytucji pożyczkowej, jak i jego kondycji finansowej.

Kredytobiorca, który jest w dobrej kondycji finansowej – a składa się na to zarówno wysoki poziom dochodów, jak i niska suma stałych kosztów oraz spłacanych już zobowiązań – łatwiej uzyska kredyt na korzystnych warunkach niż osoba, która ma raczej ograniczoną zdolność kredytową. Poza tym dla wielu potencjalnych pożyczko- czy kredytobiorców istotną okoliczność stanowi nie poziom zamożności klienta, ale to, czy uzyskuje on stałe dochody z pewnego źródła – najlepiej z umowy o pracę na czas nieokreślony.

Jednak w wielu bankach dostatecznym źródłem na udokumentowanie stałych dochodów będzie nawet umowa najmu. I to także wtedy, gdy jest ona jedynym źródłem stałych dochodów potencjalnego kredytobiorcy.