W ciągu ostatniej dekady przewozy czarterowe w Polsce stale rosną. PPL LOT spodziewa się, że jeszcze w tym roku z czarterów skorzysta 400 tys. pasażerów na trasach krótko- i długodystansowych. Pozwoli to spółce osiągnąć 25-proc. udział w rynku czarterowym - powiedział Pudłowski w poniedziałek na spotkaniu z dziennikarzami.

Jak dodał, powołanie LOT Charters wiąże się z kosztami. "Planujemy jednak wykorzystać własne siły, jakie posiada LOT, czyli samoloty, pilotów. To będzie struktura bardzo oszczędna w kosztach" - podkreślił.

Pierwszy samolot z logo LOT Charters ma polecieć 1 czerwca. Większość połączeń będzie realizowana przez sześć Boeingów 737- 400. "LOT do rejsów czarterowych po raz pierwszy przeznaczy również Boeinga 767. Będzie on obsługiwał trasy długodystansowe, np. do Meksyku, Tajlandii czy na Karaiby" - powiedział dyrektor biura czarterów PLL LOT Andrzej Kobielski. Jak dodał, we wszystkich samolotach zostały odnowione wnętrza.

"Planujemy w tym roku uzyskać bardzo przyzwoity zysk" - powiedział Pudłowski, pytany o spodziewane wyniki finansowe LOT Charters.

Z Warszawy LOT Charters będzie latał m.in. do Salonik, Heraklionu, Barcelony, Dubrownika, Lizbony, Szarm el-Szejk, na Rodos. Czartery będą kursować także z portów regionalnych: Gdańska, Szczecina, Łodzi, Poznania, Wrocławia, Katowic i Krakowa.

Według informacji władz spółki, współpracę z LOT Chartes nawiązało już kilkunastu touroperatorów, wśród nich m.in. Orbis Travel, TUI, Neckerman, Triada.

Loty czarterowe są organizowane przez touroperatorów, którzy organizują transport do wybranej miejscowości. Loty czarterowe przeważnie są oferowane w sezonie letnim do miejsc letniskowych, a w miesiące zimowe np. do kurortów narciarskich.

Jak poinformowała spółka, LOT Charters zamierza wprowadzić ofertę Czarter-Mix. W ramach lotów czarterowych, turyści będą mogli kupić bilet indywidualnie.

Pod koniec marca br. zarząd PLL LOT podjął decyzję o likwidacji swojej spółki Centralwings - tanich linii, wykonujących pod koniec działalności loty czarterowe. Spółka zakończyła funkcjonowanie stratą ok. 290 mln zł.