W targach, które trwać będą do niedzieli, biorą udział wydawcy z ponad 30 krajów, w tym tak egzotycznych jak Indie, RPA i Tajwan. Polskich wydawców będzie 232 w tym m.in. Rebis, Muza, PIW, Prószyński i Ska, Świat Książki, Czytelnik, Znak, Wydawnictwo Literackie, PWN.

Czwartek - pierwszy dzień imprezy - przeznaczony jest dla profesjonalistów, publiczność będzie mogła zwiedzać targi od piątku do niedzieli. Pierwszego dnia targów poznamy tytuły książek nominowanych do literackiej Nagrody NIKE oraz Nagrody Literackiej Gdynia.

Gościem honorowym targów będzie Rada Europy, która w tym roku obchodzi 60-lecie swego istnienia. Z tej okazji przygotowano książkę pt."60 lat Rady Europy. Tworzenie i stosowanie standardów prawnych", która będzie promowana na warszawskich targach. Poza tym Rada Europy przedstawi w Warszawie dwie z prowadzonych przez siebie kampanii: przeciwdziałającą dyskryminacji w sporcie oraz postulującą wprowadzenie zakazu kar cielesnych wobec dzieci.

Otwierając targi Danuta Jazłowiecka, wiceprzewodnicząca Zgromadzenia Parlamentarnego Rady Europy przypomniała, że obecnie Polska zabiega o stanowisko sekretarza generalnego Rady Europy dla senatora Włodzimierza Cimoszewicza. "Doskonale się złożyło, że właśnie w tym momencie Rada Europy ma możliwość zaprezentowania się na warszawskich targach książki" - powiedziała Jazłowiecka.

Podczas otwarcia odczytano m.in. list prezydenta Lecha Kaczyńskiego do uczestników targów, w którym podkreśla on znaczenie książki dla pielęgnowania języka, który, jak napisał prezydent, jest naszym największym dobrem narodowym.

Targi tradycyjnie są okazją do spotkań czytelników z pisarzami. Gościem targów będzie włoski pisarz Claudio Magris, autor łączący w swych książkach stylistykę prac naukowych z klasyczną gawędą. Interesuje go szczególnie Europa Środkowa - region, w którym mieszają się kulturowe wpływy austriackie ze śródziemnomorskimi. Na polski przetłumaczono m.in. takie jego książki jak "Dunaj" czy "Mikrokosmosy". Pochodzący z Triestu Magris od kilku lat wymieniany jest w czołówce kandydatów do literackiego Nobla. Tym razem odwiedzi Polskę promując przekład swojej najnowszej książki pt. "Podróż bez końca", opublikowaną właśnie przez Fundację Zeszytów Literackich.

Jarosław Marek Rymkiewicz bardzo rzadko zgadza się na publiczne spotkania. Pisarz zapowiada jednak, że pojawi się na targach i będzie podpisywał swoje książki na stoisku wydawnictwa Sic!, które właśnie na majowe targi zapowiada premierę najnowszej książki Rymkiewicza. Nową książkę wydała także Hanna Krall - Świat Książki opublikował "Różowe strusie pióra", zbiór opowieści reporterki o ludziach, których poznała podczas swojej pracy. W tym samym wydawnictwie ukazał się "Tyberiusz Cezar" Jacka Bocheńskiego.

Na targach będzie można spotkać m.in. Adama Zagajewskiego, Władysława Bartoszewskiego, Tomasza Raczka, Romę Ligocką, Antoniego Liberę, Marka Edelmana, Jacka Dehnela, Jacka Dukaja, Jerzego Pilcha, Joannę Szczepkowską, Wojciecha Jagielskiego, Jacka Hugo-Badera.

Targom towarzyszyć będą wystawy m.in. polskiego plakatu filmowego. Ta ekspozycja towarzyszyć będzie albumowi "Plakat filmowy w Polsce" Doroty Folgi-Januszewskiej (wydawnictwo Bosz). Ciekawie zapowiada się wystawa niepublikowanych dotąd zdjęć autorstwa światowej sławy socjologa i filozofa Zygmunta Baumana. Te zdjęcia znajdą się w książce "Życie w kontekstach. Rozmowy o tym, co za nami i o tym, co przed nami" Zygmunta Baumana, Romana Kubickiego i Anny Zeidler-Janiszewskiej, która ukazała się tuż przed targami (Wydawnictwa Akademickie i Profesjonalne).