statystyki

Banki wprowadzają opłaty za wypłaty pieniędzy z bankomatów innych firm

autor: Roman Grzyb21.05.2009, 03:00; Aktualizacja: 21.05.2009, 15:18

Banki szukają oszczędności i dlatego wprowadzają opłaty za korzystanie z bankomatów innych firm. Takie podwyżki wprowadził bank Millennium, a w najbliższym czasie zamierza to zrobić Raiffeisen Bank.

Reklama


Reklama


Od początku tego miesiąca klienci Millennium muszą płacić za wypłatę pieniędzy z bankomatów Euronetu.

– Opłata za wypłatę gotówki ze wszystkich kont osobistych Euronetu wyniesie 5 zł – czytamy w komunikacie przesłanym przez bank do klientów.

Do tej pory te wypłaty były bezpłatne. Trzeba też płacić za sprawdzenie konta – 2 zł. Bank tłumaczy, że jest to spowodowane wzrostem kosztów.

– To wynika z wygaśnięcia umowy z siecią Euronet – dodaje Anna Borowiec-Góra z Banku Millennium.

Zapewnia ona, że nie miało to związku z chęcią szukania przez bank oszczędności. Na osłodę klienci mający rachunek Premium otrzymali możliwość bezpłatnej wypłaty pieniędzy z sieci bankomatów BZ WBK i Cash4You. Jednak obie te sieci mają łącznie mniej niż 1,5 tys. bankomatów w całej Polsce. Sieć Euronetu, z prawie 1,9 tys. bankomatów, jest jedną z największych w kraju.

– Bankomatów Cash4You jest najwięcej w mniejszych miejscowościach. Dla osób tam mieszkających może to być nawet poprawa, ale generalnie bezpłatnych bankomatów będzie mniej – mówi Jarosław Sadowski z Expandera.

Na pewno już niebawem pogorszy się także sytuacja klientów Raiffeisen Bank.

– Dotychczas ze wszystkich bankomatów wypłacali oni pieniądze bezpłatnie. Od 1 czerwca bezpłatne będą tylko bankomaty w oddziałach banku i w sieci Euronetu. Za wypłaty z innych bankomatów trzeba będzie zapłacić 3,99 zł – mówi Jarosław Sadowski.

Zdaniem ekspertów, jest kwestią czasu, gdy kolejne banki wprowadzą lub podwyższą opłaty za wypłatę pieniędzy z bankomatów.

– Banki będą musiały podnosić wszelkiego rodzaju opłaty, w tym także te od wypłat pieniędzy z bankomatów, bo spadają ich zyski i nadal trwa kosztowna wojna o depozyty – mówi Marcin Piątkowski z Akademii Leona Koźmińskiego.

– Instytucje finansowe nie będą pobierać opłat przy wypłacie pieniędzy z własnej sieci, natomiast będą podnosić opłaty za wypłaty z cudzych bankomatów. Banki bardzo dokładnie przyjrzały się ostatnio wszystkim swoim kosztom. Ewentualny wzrost opłat dla klientów ma związek z opłatami ponoszonymi na rzecz operatorów sieci bankomatów – mówi Remigiusz Kaszubski ze Związku Banków Polskich.

Według niego do tej pory banki dopłacały do tego interesu. W przypadku sieci bankomatów innych banków możliwa jest wymiana.

– Być może banki będą się teraz częściej dogadywały między sobą i udostępniały wzajemnie swoim klientom własną sieć bankomatów – twierdzi Jarosław Sadowski.

Takich przykładów jest dużo. Najnowszy dotyczy współpracy banku Millennium i BZ WBK.

– Od lipca wszyscy nasi klienci będą mogli za złotówkę wyciągać pieniądze z bankomatów Millennium, choć dzisiaj płacą za to 5 złotych – mówi Piotr Gajdziński z BZ WBK.

W wypadku sieci niebankowych bezpłatna wypłata z bankomatu oznacza dla banku wymierne koszty. Jednak mimo to klienci Alior Banku i Nordei nadal za darmo wypłacają pieniądze z wszystkich bankomatów w Polsce. W kilku innych bankach (np. w BOŚ czy Toyota Bank) bezpłatna jest określona liczba wypłat w danym miesiącu. Natomiast w Volkswagen Bank promocja dotycząca darmowego dostępu do wszystkich bankomatów z logo VISA kończy się w lipcu.

Generalnie wypłata pieniędzy z bankomatu nienależącego do banku, w którym mamy konto, lub niebędącego w sieci, z którą nasz bank ma umowę, kosztuje obecnie 4–5 zł. I na razie żaden bank i żadna sieć bankomatów nie zapowiada podniesienia tej stawki.

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Zapoznaj się z regulaminem i kup licencję

Reklama


Źródło:GP

Polecane

 • Puk(2012-12-11 19:07) Odpowiedz 00

  antyPiSuar, nie dziwię się żeś anty, jak siedzisz w pisuarze to nie tylko będziesz anty ale i śmierdział.

 • Nieprawda(2009-05-21 16:33) Odpowiedz 00

  Jak informuje Biuro Prasowe Volkswagen Bank Polska, bank nie ogranicza możliwości darmowego korzystania z obcych bankomatów, bowiem z dniem „31 lipca kończy się promocja polegająca na bezpłatnej wypłacie pieniędzy ze wszystkich bankomatów z logo VISA".


  Oznacza to, że Volkswagen Bank Polska S.A przywraca standardowe, obowiązujące od wielu lat warunki: bezpłatne wypłaty z ok. 13 500 bankomatów w Polsce od kwoty 400zł, dla niższych kwot - prowizja 1,5 zł.

 • solo(2009-05-27 09:02) Odpowiedz 00

  teraz wychodzi po co "bankierzy"lobbowali emeryturki wypłacane kartą.

 • ZAINTERESOWANY(2009-05-27 14:59) Odpowiedz 00

  A BZ WBK MA RACHUNKI DI KTÓRYCH WYDAWANA JEST KARTA, KTÓRĄ MOŻNA WYPŁACAĆ ZA GRANICĄ PŁACĄC PROWIZJĘ 2 PLN NIEZALEŻNIE OD KWOTY!!!SUPER!

 • antyPISuar(2009-05-28 13:54) Odpowiedz 00

  Jeszcze lepszy jest mBANK. Za granicą wypłata zero zł ze wszystkich bankomatów. mBank to "córka" BRE.

 • Irena Anna(2011-01-12 08:09) Odpowiedz 00

  Ciekawie wygląda sytuacja w PKO BP. Dokonując wypłaty kwoty 500 zł w bankomacie obcym tj. PKO SA,Bank PKO BP pobiera prowizję w wysokości 15 zł.Wypłacając kwotę 200 zł.Bank pobiera prowizję 6 zł,., przy wypłacie 100 zł. Bank pobiera prowizję 5zł.

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Prawo na co dzień

Polecane

Reklama