Wbrew wcześniejszym prognozom branża doradztwa europejskiego uniknęła konsolidacji. Pokazują to wyniki rankingu firm doradczych, który został przygotowany przez dwumiesięcznik Fundusze Europejskie. Według niego najskuteczniejszą firmą doradzającą przy pozyskiwaniu funduszy unijnych jest Faber Consulting. Natomiast w kategorii doradztwa dla przedsiębiorstw liderem zostało Accreo Taxand. Ranking został sfinansowany ze środków unijnych dostępnych w latach 2007–2009.

– Nadal polski rynek doradztwa dotacyjnego zachowuje w skali europejskiej swoją specyfikę. Ranking pokazuje, że nie doszło do jego podziału między kilku dużych graczy. Mniejsze firmy i indywidualni doradcy mają się bardzo dobrze – mówi GP Marek Szymański, redaktor naczelny Funduszy Europejskich.

Jego zdaniem, duża w tym zasługa regionalizacji trybu dystrybucji funduszy unijnych. Każde województwo ma swój własny regionalny program operacyjny. To właśnie na wsparciu beneficjentów w regionach opiera się działalność mniejszych, często lokalnych firm doradczych. Natomiast programy krajowe to domena dużych firm konsultingowych.

Wskazują na to wyniki w kategoriach doradztwa dla sektora MSP i dużych firm. W regionach liderami są mniejsze firmy doradcze. Natomiast obsługę dużych firm zdominowali najwięksi doradcy.

– Widoczna jest także coraz większa specjalizacja firm doradczych. Część specjalizuje się wyłącznie w obsłudze przedsiębiorców, część wyłącznie w obsłudze samorządów oraz urzędów centralnych. Jest coraz mniej firm, które doradzają wszystkim – mówi Michał Gwizda z Accreo Taxand.

Więcej: www.fundusze-europejskie.pl