statystyki

Jak sprawdzić pracodawcę

autor: Łukasz Kuligowski11.05.2009, 03:00; Aktualizacja: 11.05.2009, 11:25

Na jobpilot powstaje narzędzie pozwalające anonimowo podzielić się swoją wiedzą o pracodawcy, wynagrodzeniach i wymaganiach na konkretne stanowiska pracy.

Reklama


Reklama


Zarobki to w Polsce temat tabu. Osoby, które starają się o pracę, często nie wiedzą, co powiedzieć, gdy pada pytanie potencjalnego pracodawcy o oczekiwane wynagrodzenie. Wiedza o tym, ile średnio zarabia się na danym stanowisku, pozwoliłaby na zaproponowanie kwoty, która z jednej strony będzie dla nich satysfakcjonująca, a z drugiej nie sprawi, że pracodawca wybuchnie śmiechem lub od razu zakończy rozmowę kwalifikacyjną. Tak samo jest w przypadku różnych mitów, którymi obrosły niektóre stanowiska pracy. Informacje na ten temat ciężko jest zweryfikować. Tymczasem rzetelna wiedza pozwoliłaby lepiej się przygotować do rozmowy kwalifikacyjnej i pracy w nowym miejscu.

Najczęściej osoby zainteresowane pracą informacji szukają na różnych forach dyskusyjnych. Nie zawsze są one jednak prawdziwe i czasami powodują jeszcze więcej wątpliwości. Wkrótce będzie można dowiedzieć się wielu informacji o danym stanowisku pracy, jego specyfice czy możliwych zarobkach z bardziej pewnego źródła.

– Planujemy wzbogacenie naszego serwisu internetowego narzędziami, które pozwolą pozyskać jego użytkownikom informacje związane z konkretną pracą w danej branży i regionie. Będą one pozyskiwane od innych internautów, którzy pracują na danym stanowisku – mówi Bogdan Grabczyk, dyrektor sprzedaży Jobpilot Polska. Dodaje, że informacje te będą wprowadzane przez użytkowników za pomocą odpowiednich ankiet.

Dane personalne z ankiet będą jednak ukrywane. Nie dowiemy się, kto dokładnie nas poinformował o sytuacji. Informacje te mają być w pewnym stopniu moderowane przez pracowników serwisu internetowego.

W praktyce ma to wyglądać tak, że jeden użytkownik zamieści pewne informacje, a drugi inne, następny opisze swoje stanowisko i zarobki. To wszystko się złoży na pewien rodzaj bazy danych, którą będzie mógł przejrzeć inny użytkownik zainteresowany taką pracą. W ten sposób dowie się np. o zakresie obowiązków na danym stanowisku.

Pomocniczych narządzi dla internautów szukających pracy ma być w sumie kilka. W Polsce w pierwszej kolejności należy spodziewać się encyklopedii stanowisk pracy.

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Zapoznaj się z regulaminem i kup licencję

Reklama


Źródło:GP

Polecane

 • pracownik(2009-05-11 08:52) Odpowiedz 00

  Myślę że to zbyteczne aby dzielić się takimi informacjami. Powstanie coś w rodzaju giełdy pracodawców i zwyczajnie ci trochę lepiej "płacący" przeżyją większy nawał podań o zatrudnienie. Jest to bez sensu gdyż w pewien sposób dyskryminowani będą "mniejsi" pracodawcy chcący zatrudnić fachowców a często ich możliwości nie będą wystarczające aby zapewnić wynagrodzenie porównywalne z wynagrodzeniem w dużych koncernach. Zresztą wynagrodzenie to tylko jeden z czynników mówiących o "dobrej pracy". Każdy z nas ma trochę inne oczekiwania finansowe i za chwilę powiemy: daj mi więcej bo ktoś gdzieś to zarabia tyle i tyle a robi to samo...
  Natomiast ci którzy w sektorze będą zarabiać znacznie więcej to będą mogli zapomnieć o podwyżkach bo po co jak i tak już mają za dobrze!!!
  To jest sprawa indywidualna każdego z nas ile uzgodni z pracodawcą a mniej więcej i tak wiemy ile można i gdzie zarobić.

 • inżynier(2009-05-11 10:32) Odpowiedz 00

  Kiedy szukam pracy, to chce wiedzieć, czy warto aplikować. Rozmowy z ewentualnym pracodawca zabierają mój cenny czas, który jest stracony kiedy po przejściu całej procedury kwalifikacyjnej słyszę propozycję: 3K brutto (inż elektronik autentyczna oferta pracodawcy!!!) Gdybym o tym wiedział wcześniej nie traciłbym czasu.

 • Karol(2009-05-11 13:41) Odpowiedz 00

  do inzynier - dokładnie myślę tak jak Ty. Oczywiście wynagrodzenie jest kwestią indywidualną, ale pewna wiedza pomaga podjąć decyzję czy warto się w ogóle się starać o zatrudnienie w danym miejscu.

 • Gal Anonim(2009-05-11 19:49) Odpowiedz 00

  Myślę że osoby które nie wiedzą ile można zarobić na danym stanowisku, będą miały jakikolwiek pogląd jaki przedział zarobków na danym stanowisku oferują pracodawcy. Może to pomóc młodym osobom przy wyborze zawodu jaki i komuś kto szuka pracy lub chce się przekwalifikować.

 • Samson(2009-05-11 23:30) Odpowiedz 00

  Do pracownika.Miałbyś rację gdyby podawano nazwę pracodawcy.A z tekstu wynika, że będą jedynie stanowiska pracy.Problemem będzie jedynie ich nazewnictwo, bo z mojego doświadczenia wiem jak w tej dziedzinie kreatywni są pracodawcy.Ten sam zakres pracy, a występuję kilka nazw stanowisk.I to stanowi dla takiego serwisu problem.

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Prawo na co dzień

Polecane

Reklama