statystyki

Zawieszenia i odwieszenia działalności można już dokonać w jednym okienku

autor: Małgorzata Piasecka - Sobkiewicz16.04.2009, 13:30
 • Wyślij
 • Drukuj

Aby zawiesić prowadzenie działalności gospodarczej, przedsiębiorca może dopełnić wszystkich formalności w gminie w jednym okienku i złożyć tzw. zintegrowany wniosek w formie papierowej lub elektronicznej.

reklamareklama


Od 31 marca 2009 r. w gminach działa już tzw. jedno okienko. Formalności mogą w nim dopełniać nie tylko osoby fizyczne, które dopiero chcą rozpocząć prowadzenie działalności gospodarczej jednoosobowo lub w formie spółki cywilnej, ale również przedsiębiorcy, którzy zgłaszają zawieszenie lub odwieszenie działalności, albo zmianę danych, które wskazali w formularzu, wpisując się do ewidencji w gminie.

Jedno okienko

Przedsiębiorca, który nie zatrudnia pracowników i spełnia wymogi umożliwiające zawieszenie prowadzonej działalności, od 31 marca 2009 r. powinien w jednym okienku złożyć zintegrowany wniosek w formie papierowej lub elektronicznej.

Formularz ten, w zależności od aktualnego zapotrzebowania osoby fizycznej podlegającej wpisowi do ewidencji działalności gospodarczej, może być wnioskiem o: wpis do ewidencji, o zmianę danych, o zawieszenie działalności gospodarczej, o wznowienie działalności lub zawiadomieniu o zaprzestaniu prowadzenia działalności gospodarczej.

Jak wypełnić wniosek

Wniosek składa się z kilku części. Do części EDG-1 dołącza się zawsze wypełnioną część EDG-RB, która zawiera informację o posiadanych przez przedsiębiorcę rachunkach bankowych. Natomiast części EDG-RD oraz EDG-MW wypełnia się po to, aby określić rodzaj wykonywanej działalności gospodarczej oraz wskazać dodatkowe miejsca jej wykonywania.

Informacje na formularzu wpisuje się na maszynie albo pismem ręcznym, wyraźnie bez poprawek i skreśleń. Daty podaje się według standardu ISO 86.01, czyli w formacie RRRR MMDD.

Przedsiębiorca, który chce zawiesić działalność gospodarczą w części EDG-1 określa, że składa go w tym celu. Aby zawiesić działalność gospodarczą firmy prowadzonej w formie spółki cywilnej, każdy wspólnik osobno powinien wypełnić i złożyć wniosek.

W części wniosku zawierającej dane ewidencyjne specyficzne dla rejestrów wpisuje się m.in. informację o zawieszeniu wykonywania działalności gospodarczej, wskazując datę rozpoczęcia zawieszenia, przewidywany okres zawieszenia oraz oświadczenie o tym, że przedsiębiorca nie zatrudnia obecnie pracowników w ramach wykonywanej działalności gospodarczej.

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Zapoznaj się z regulaminem i kup licencję


reklama • Wyślij
 • Drukuj
Źródło:GP

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut.

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Komentarze: 4

 • 1: ania z IP: 83.22.151.* (2010-07-28 21:44)

  czy można odwiesić działalność listownie czy trzeba osobiście?

 • 2: mm z IP: 83.10.214.* (2009-12-20 19:19)

  Jedno okienko to kpina. I tak trzeba do skarbówki jechać w kwestii VAT

 • 3: kasia z IP: 145.237.110.* (2009-07-08 14:23)

  a co z zawieszeniem działalności gospodarczej opodatkowanej w formie karty podatkowej

 • 4: obywatel z IP: 79.189.67.* (2009-04-22 12:59)

  Zgrabniej brzmiałoby wznowienie działalności niż jej odwieszenie. Podobnie jak wyrejestrowanie z ubezpieczeń społecznych, a nie wygłoszenie jak to jest powszechnie używane w ZUS-ie.

reklama

Dowiedz się więcej

Prawo na co dzień

Galerie

reklama