Według prognoz GP dynamika sprzedaży detalicznej w czerwcu była wyższa niż miesiąc wcześniej. Taka tendencja utrzyma się także w kolejnych miesiącach.
Wyniki czerwcowej dynamiki sprzedaży detalicznej ponownie były zaburzone efektami kalendarzowymi - wynika to z faktu, że wyjątkowo w tym roku Boże Ciało przypadało w maju, więc w czerwcu Polacy mieli więcej czasu na robienie zakupów.
- Sprzedaż napędzały też letnie wyprzedaże, które rozpoczęły się w połowie czerwca, a nasiliły pod koniec miesiąca - mówi Monika Kurtek, ekonomistka BPH.
Nadal stymulująco na sprzedaż detaliczną działa sytuacja na rynku pracy - spadające bezrobocie i rosnące pensje zwiększają liczbę kupujących.
- Mieliśmy w tym roku już kilka bodźców wpływających na sprzedaż detaliczną: waloryzacja rent i emerytur, rosnące pensje, obniżenie składki rentowej - mówi Piotr Bujak z Banku Zachodniego WBK.
Kolejne miesiące nie przyniosą załamania sprzedaży - do końca roku dynamika pozostanie na dwucyfrowym poziomie.
- Od sierpnia dynamika może nieco się obniżyć na skutek efektu statystycznego, bo końcówka ubiegłego roku charakteryzowała się przyspieszającą sprzedażą - mówi Monika Kurtek.
Polacy mogą nieco przystopować z zakupami także z powodu wyższej inflacji.
- Wyższa inflacja zmniejsza siłę nabywczą wynagrodzeń, nawet jeśli one ciągle rosną. W efekcie w dalszej części roku dynamika sprzedaży detalicznej wyniesie średnio ok. 13 proc. - mówi ekonomistka BPH.
- Ale naszym zdaniem nadal będą szybko rosły np. kredyty, co też może stymulować konsumpcję - dodaje Piotr Bujak.
RPP NIE ZMIENI STÓP PROCENTOWYCH NA POSIEDZENIU W PRZYSZŁYM TYGODNIU
Zdaniem ekonomistów RPP wstrzyma się z podwyżkami stóp procentowych na lipcowym posiedzeniu, które rozpocznie się we wtorek.
- Rada patrzy chociażby na umacniającego się złotego i dlatego powstrzyma się od zmiany stóp. Naszym zdaniem przerwa w podwyżkach potrwa do jesieni - mówi Monika Kurtek z BPH.
Podwyżka może nastąpić we wrześniu lub w październiku, na co wskazywał m.in. na łamach GP Marian Noga, członek RPP. W październiku Rada będzie dysponować nową projekcją inflacyjną, która pokaże ścieżkę zmian inflacji na kolejne dwa lata. A jak wynika z opublikowanych w czwartek minutek (czyli zapisu dyskusji z ostatniego posiedzenia RPP), członkowie Rady zdecydowali o podwyżce o 25 pkt baz. w ubiegłym miesiącu, kierując się właśnie projekcją przygotowaną przez NBP. Rada zwróciła także uwagę na bardzo mocnego złotego i ryzyko spowolnienia gospodarczego.
Za jeszcze jedną podwyżką przemawia natomiast fakt, że inflacja w sierpniu wzrośnie do poziomu ok. 5 proc., najwyższego od 7 lat.