Urząd Komunikacji Elektronicznej (UKE) i Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji (KRRiT) chcą uruchomienia trzeciego multipleksu telewizji cyfrowej (DVB-T) - podał dziś komunikacie UKE.

Multipleks jest kombinacją kilku programów telewizyjnych oraz różnych usług dodatkowych, przesyłanych w jednym kanale częstotliwości. Operator multipleksu, posiadający koncesję, odbiera programy i usługi od nadawców, łączy je i przesyła do odbiorców.

Dotychczas UKE i KRRiT w okresie przejściowym (do wyłączenia sygnału analogowego telewizji) zamierzały uruchomić tylko dwa multipleksy telewizji cyfrowej. Koncesja nadawców analogowych wygasa w 2014 r.

W czerwcu br. na spotkaniu dotyczącym formy cyfryzacji telewizji, w którym wzięli udział prezes UKE Anna Streżyńska, przewodniczący KRRiT Witold Kołodziejski oraz przedstawiciele Ministerstwa Infrastruktury i nadawców telewizyjnych, UKE i KRRiT poinformowały, że w okresie przejściowym może powstać jeszcze trzeci multipleks.

"Wiemy, że są pewne częstotliwości, które do tej pory nie były używane. Są wolne i moglibyśmy je wykorzystać" - mówił w czerwcu rzecznik UKE Jacek Strzałkowski.

UKE przeprowadził badania, w efekcie których stwierdzono, że możliwe jest uruchomienie trzeciego multipleksu. Jak poinformował Urząd, można to zrobić w oparciu o kanały TV z tzw. Planu GE06.

W Genewie w 2006 r. zatwierdzono plan rozdziału częstotliwości (Plan GE06)

Podczas Regionalnej Konferencji Radiokomunikacyjnej w Genewie w 2006 r. zatwierdzono plan rozdziału częstotliwości (Plan GE06) w zakresie 174 - 230 MHz i 470 - 862 MHz na potrzeby m.in. telewizji cyfrowej w krajach Europy, Afryki i Azji.

W planie GE06 Polska otrzymała częstotliwości, które w chwili obecnej częściowo wykorzystują w Polsce nadawcy analogowi - TVP1, TVP2, TVP3, Polsat, TVN, TV4, TV Puls i inne. Pozostałe wolne częstotliwości, uzupełnione częstotliwościami spoza planu GE06 (ok. 20 proc.), UKE ma zamiar wykorzystać na uruchomienie trzeciego multipleksu.

Będzie to początkowo niepełny multipleks - UKE szacuje, że kanały znajdujące się na nim będą dostępne dla 25 - 50 proc. Polaków.

Po planowanym wyłączeniu w Polsce nadawania analogowego (koncesja nadawców analogowych wygasa w 2014 roku), kanały na trzecim multipleksie będą mogli odbierać wszyscy Polacy.

"Operator trzeciego multipleksu powinien być wyłoniony w konkursie"

Jak poinformował dziś przewodniczący KRRiT Witold Kołodziejski, powstanie trzeciego multipleksu jest dobrym rozwiązaniem. Dodał, że jego operator powinien być wyłoniony w konkursie. "Będę się spotykał z panią prezes (UKE) i będziemy rozmawiać o tym, jakie są perspektywy uruchomienia tego multipleksu" - powiedział.

"Teraz trzeba się zastanowić, jak rozdysponować ten trzeci multipleks. Musimy między innymi podjąć decyzję o tym, czy mają znaleźć się na nim kanały w standardowej jakości, czy w wysokiej rozdzielczości" - powiedział dziś prezes UKE Krzysztof Dyl.

Regulatorzy rynku (UKE oraz KRRiT) przeznaczyli pierwszy multipleks dla kanałów telewizji analogowej: TVP1, TVP2, TVP Info, TVN, Polsat, TV4 i TV Puls. O wykorzystaniu drugiego multipleksu zadecyduje operator wybrany w konkursie, który zostanie przeprowadzony w tym roku.

Komisja Europejska zaleciła krajom członkowskim wyłączenie nadawanie analogowe do 2012 roku. Polska wynegocjowała jednak przesunięcie tego terminu do 2015 roku.