statystyki

Cesja lub likwidacja książeczki mieszkaniowej

autor: Edyta Dobrowolska13.06.2008, 03:00
 • Wyślij
 • Drukuj

Właściciele starych książeczek mieszkaniowych mogą w dowolnej chwili wycofać wkłady. Uzyskają wtedy jednak tylko odsetki od oszczędności.

reklamareklama


Gdy zgromadzoną kwotę właściciele starych książeczek wydatkują na cel mieszkaniowy, otrzymają ponadto premię gwarancyjną. Na premię może liczyć osoba, na rzecz której zostanie dokonana cesja praw z książeczki.

Premia po cesji

Prawo do premii gwarancyjnej dają jedynie książeczki mieszkaniowe, które zostały założone do 23 października 1990 r. Takie książeczki były zakładane tylko w banku PKO BP. Po tej dacie bank ten oferuje, co prawda, nadal prowadzenie książeczek mieszkaniowych, ale już bez prawa do premii z kasy państwa. Po prostu są one formą systematycznego oszczędzania, za które przysługują odsetki - jak od każdej lokaty.

Przy zakładaniu książeczki mieszkaniowej należało zadeklarować, przez jaki okres (minimum pięć lat) oszczędzający będzie wnosił wpłaty. Mimo to, nawet jeśli zadeklarowany okres dawno minął, na książeczkę dalej można wpłacać oszczędności, zyskując nie tylko na oprocentowaniu, ale także pomnażając premię.

Pierwotny właściciel książeczki, który ani obecnie, ani w przyszłości nie planuje własnego przedsięwzięcia mieszkaniowego - a w związku z tym nie ma szans na bezpośrednie skorzystanie z premii - powinien porozumieć się z krewnym, który finalizuje własne przedsięwzięcie mieszkaniowe. Jeśli drogą cesji krewny ów przejmie książeczkę mieszkaniową, a następnie - jako jej pełnoprawny posiadacz - zlikwiduje ją, odzyska zgromadzony na książeczce kapitał, odsetki, a ponadto uzyska premię.

Nie wdając się w szczegóły rodzinnych rozliczeń (czy będzie to w całości darowizna czy np. wariant zwrotu pierwotnemu właścicielowi kapitału, odsetek i połowy premii, by druga połowa była gratyfikacją za korzystne zlikwidowanie książeczki), ważne jest, że premia wówczas nie przepadnie, ale - tak czy owak - wzbogaci rodzinę.

Wniosek o likwidację

Właścicielowi książeczki mieszkaniowej przysługuje premia gwarancyjna, jeśli dokona on jednej z dziewięciu czynności, wymienionych na zasadzie pełnej listy w ustawie, związanych z własną inwestycją mieszkaniową. Aby uzyskać taką premię, przedmiotowa nieruchomość musi znajdować się na terytorium Polski, a właściciel książeczki mieszkaniowej musi złożyć wniosek o jej likwidację i wypłatę premii gwarancyjnej w terminie 90 dni od dnia dokonania jednej z tych dziewięciu czynności.

Wniosek o likwidację książeczki i wypłatę premii składa się w oddziale PKO BP prowadzącym książeczkę (zazwyczaj jest to I oddział w danym mieście lub województwie; który konkretnie wpisany jest na drugiej stronie okładki książeczki). Do wniosku o likwidację należy dołączyć dokumenty potwierdzające powstanie prawa do uzyskania premii gwarancyjnej. Jeśli wniosek jest odpowiednio udokumentowany, bank likwiduje książeczkę, wylicza premię i wraz z kapitałem oraz odsetkami wypłaca ją właścicielowi. Zazwyczaj odbywa się to w ciągu 30 dni od dnia złożenia wniosku.

W przypadku nienależytego udokumentowania wniosku, bank wyznacza termin na uzupełnienie dokumentów, nie dłuższy niż 30 dni, licząc od dnia złożenia wniosku. Po upływie tego terminu bank zwraca wniosek bez rozpatrzenia.

Wypłata w trakcie inwestycji

Nie zawsze, aby uzyskać premię mieszkaniową, trzeba czekać do sfinalizowania przedsięwzięcia mieszkaniowego. Jak wiadomo, środki z książeczki - zarówno kapitał, odsetki, jak i premia gwarancyjna - mogą być poważnym kapitałem, który umożliwi rozpoczęcie budowy mieszkania albo da np. wkład niezbędny do uzyskania kredytu na zakup własnego lokum.

Przy spełnieniu pewnych warunków (w tym zwłaszcza zaawansowanie przedsięwzięcia w co najmniej 50 proc.) premia gwarancyjna już w trakcie realizacji inwestycji może więc być wypłacona właścicielowi książeczki lub przekazana wskazanemu przez niego inwestorowi. Aby to osiągnąć, właściciel książeczki mieszkaniowej musi wraz z wnioskiem o likwidację książeczki i wypłatę premii gwarancyjnej złożyć dokumenty potwierdzające spełnienie warunków w zakresie zaawansowania budowy na dzień złożenia wniosku.

Wśród tych dokumentów musi być pisemne zaświadczenie inwestora lub inne dokumenty potwierdzające poniesienie wymaganych nakładów. Dokumenty te powinny być wystawione nie wcześniej niż 30 dni przed dniem złożenia wniosku.

CENA 1 METRA KWADRATOWEGO

Na potrzeby obliczania premii gwarancyjnej prezes Głównego Urzędu Statystycznego ogłasza cenę 1 mkw. powierzchni użytkowej budynku mieszkalnego za okresy kwartalne. Za IV kwartał 2007 r. wynosiła ona 2890 zł, zaś za I kwartał 2008 r. 2970 zł.

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Zapoznaj się z regulaminem i kup licencję


reklama


 • Wyślij
 • Drukuj
Źródło:GP

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut.

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Komentarze: 47

 • 1: wiesiek z IP: 83.15.12.* (2008-06-15 08:21)

  Nie rozumiem przeliczania przez PKO . Liczę na Państwa pomoc.
  Na jaka premię mogę liczyć jako posiadacz ks.m. założonej w latach 78 - 90r .[Wpłaty systematyczne na dawne M-3 lokatorskie 10% wartości ( opiwajce na kwotę 42500zł) . W okresie dokonywania wpłat w roku 90 na ksiązecze uzbierana była kwota 250000zł. Ksiązeczka była zarejestrowana w Spółdzielni Mieszkaniowej jako kandydat. W roku 90 uzbierana kwota to 51% wartości deklarowanego wkładu mieszkoniowego. Popnieważ do chwili obecnej mieszkania nie otrzymałem . Książeczkę posiadam i chciałbym wiedzieć ile moge liczyć dziś, ile otrzymam premii gwarancyjnej przy zakupie mieszkania spółdzielczego które zamierzam kupić . Przybliżona wartość mieszkania około 250tys zł. Ile mi państwo dopłaci odsetek , premii gwarancyjnej.
  LIczę na Państwa pomoc w odpowiedzi na mój komentarz
  Za co serdecznie dziękuję.

 • 2: inthekitchen z IP: 89.78.234.* (2008-06-15 12:25)

  Złodziejstwo rodem z PRLu: niech pan prezes wskaze mi, gdzie w Warszawie mozna kupic mieszkanie w cenie 3 tys. m kw. Sprawa powinien zajac sie Rzecznik Praw Obywatelskich. Zwlaszcza w sytucji, ze Ci co z roznych powodow (szeroko rozumiana korupcja) mieszkanie dostali, otrzymuja je obecnie na wlasnosc za niemal symboliczna zlotowke.

 • 3: Maciek z IP: 84.29.27.* (2008-06-18 12:48)

  Do Pana poz nr 1 :"Wiesiek". Moze Pan zlozyc do banku,w ktorym zalozona jest ksiazeczka,wniosek o naliczenie premi gwarancyjnej.Bank dokladnie to Panu wyliczy.Za pierwszy taki wniosek bank nie ppobiera oplaty (nie trzeba tez dolaczac jakichs specjalnych dokumentow).Dopiero za nastepne trzeba wniesc oplate.Ja postapilem tak samo.Nikt inny,oprocz tego banku,nie poda Panu dokladnie wysokosci premi gwarancyjnej. Moze Pan taki wniosek zlozyc w innym banku (np.w innym miescie) a ten przesle go do banku wlasciwego.Mysle jednak,ze w takim przypadku trzeba bedzie temu bankowi zaplacic za usluge posrednictwa (tego nie jestem pewny).Nic nie bedzie kosztowac,a pewnosc gwarantowana.

 • 4: Ewa Kov z IP: 212.191.170.* (2008-07-15 16:20)

  Do Pana Nr 1 "Wiesiek". Rozczaruję Pana wielkością premii gwarancyjnej jaką Pan uzyska z likwidacji KM.; w III kw roku 2007 likwidowałam kM na której był zgromadzony w roku 1978 pełny wkład na M-2 i KM była zarejestrowana w Łódzkiej Sp. Mieszkaniowej.Po likwidacji otrzymałam kwotę ok. 18 tys.zł, tj na jakieś 3-4 m kw. mieszkania. Żałuję, że pozostawiłam tę sprawę bez odwołania... Pozdrawiam

 • 5: Mieczysław z IP: 83.238.240.* (2008-10-16 09:21)

  W sprawie książeczek mieszkaniowych zapraszam na G - G 243 599

 • 6: Tezz z IP: 83.27.92.* (2008-11-10 14:42)

  To i tak państwo jesteście w lepszej sytuacji niż ja. Zarejestrowałam się w SM"jedność" w Piasecznie w roku 1976r. Bardzo chciałam mieć swoje mieszkanie i tak gdy zarabiałam 1400 zł na książeczkę wpłacałam po 500 zł. miesięcznie. Wkład zawinkulowałam w 1984r. Niestety nigdy nie udało mi się otrzymać , nie tylko mieszkania ale i premii . Nigdy nie stać mnie było na zakup i budowę /sama wychowywałam dwóch synów/ . Mieszkałam z rodzicami kiedy można było otrzymać premie na remont nie miałam własności ,gdy już mam własność starego domu wybudowanego w latach 60 nie można otrzymać premii na remont. Dach do wymiany otwory tez ale co to kogo obchodzi . Ze mną mieszka syn z żoną i dzieckiem i drugi kawaler.

 • 7: Roman5 z IP: 77.65.54.* (2008-12-12 15:32)

  Moja córka chce kupić mieszkanie w Poznaniu , Panie prezesie proszę mi powiedzieć, gdzie można dostać mieszkanie za 3000 zł za m2, pan sobie chyba jaja z ludzi robi, a może pana nie ma w tym skorumpowanym kraju. Mam książeczkę mieszkaniową od 80 r., naliczono mi premii około 6000 zł , to mi wystarczy na dobry namiot i śpiwór. Panowie prezesi wy macie dobre poczucie humoru, żarty z ludzi to umiecie robić.

 • 8: IRENA z IP: 79.163.15.* (2009-01-19 19:57)

  mOIM ZDANIEM TO PWINNO SIE ZMIENIC TAKA USTAWE SKORO TYLU LUDZI ZOSTALO OSZUKANA NA WLASNYCH OSZCZEDNOSCIACH TO JESZCZE PROBLEM Z WYPLATA ICH PROSZE WSKAZAC KTORY KRAJ TAK OSZUKUJE DOBRZE ZE JEST UNNIA TO W RAZIE POTRZEBY MOZNA ZE WSZYSTKIM ICH PROSIC O POMOC BO SKORO POLAK POLAKA OKRADA

 • 9: Janina z IP: 83.23.144.* (2009-01-21 21:27)

  Ja własnie przesłałam do wyliczenia książeczkę mieszkaniową. Podobno w kwietniu ma wejść w życie ustawa o mozliwości przeznaczenia pieniędzy z książeczki na remont typu wymiana okien , instalacji gazowej czy elektrycznej. O wyliczonej kwocie (ksiązeczka jest objęta premią) dowiem sie na początku lutego. Czy ktos próbował odwołać się do Sądu czy innej instytucji?

 • 10: nik z IP: 194.146.218.* (2009-02-04 18:03)

  nienabijajcie kasy spoldzielniom wyrejestrujcie sie po co placic skladki czlonkowskie to wasza strata

reklama

Dowiedz się więcej

Prawo na co dzień

Galerie

reklama