statystyki

Cesja lub likwidacja książeczki mieszkaniowej

autor: Edyta Dobrowolska13.06.2008, 03:00
 • Wyślij
 • Drukuj

Właściciele starych książeczek mieszkaniowych mogą w dowolnej chwili wycofać wkłady. Uzyskają wtedy jednak tylko odsetki od oszczędności.

reklamareklama


Gdy zgromadzoną kwotę właściciele starych książeczek wydatkują na cel mieszkaniowy, otrzymają ponadto premię gwarancyjną. Na premię może liczyć osoba, na rzecz której zostanie dokonana cesja praw z książeczki.

Premia po cesji

Prawo do premii gwarancyjnej dają jedynie książeczki mieszkaniowe, które zostały założone do 23 października 1990 r. Takie książeczki były zakładane tylko w banku PKO BP. Po tej dacie bank ten oferuje, co prawda, nadal prowadzenie książeczek mieszkaniowych, ale już bez prawa do premii z kasy państwa. Po prostu są one formą systematycznego oszczędzania, za które przysługują odsetki - jak od każdej lokaty.

Przy zakładaniu książeczki mieszkaniowej należało zadeklarować, przez jaki okres (minimum pięć lat) oszczędzający będzie wnosił wpłaty. Mimo to, nawet jeśli zadeklarowany okres dawno minął, na książeczkę dalej można wpłacać oszczędności, zyskując nie tylko na oprocentowaniu, ale także pomnażając premię.

Pierwotny właściciel książeczki, który ani obecnie, ani w przyszłości nie planuje własnego przedsięwzięcia mieszkaniowego - a w związku z tym nie ma szans na bezpośrednie skorzystanie z premii - powinien porozumieć się z krewnym, który finalizuje własne przedsięwzięcie mieszkaniowe. Jeśli drogą cesji krewny ów przejmie książeczkę mieszkaniową, a następnie - jako jej pełnoprawny posiadacz - zlikwiduje ją, odzyska zgromadzony na książeczce kapitał, odsetki, a ponadto uzyska premię.

Nie wdając się w szczegóły rodzinnych rozliczeń (czy będzie to w całości darowizna czy np. wariant zwrotu pierwotnemu właścicielowi kapitału, odsetek i połowy premii, by druga połowa była gratyfikacją za korzystne zlikwidowanie książeczki), ważne jest, że premia wówczas nie przepadnie, ale - tak czy owak - wzbogaci rodzinę.

Wniosek o likwidację

Właścicielowi książeczki mieszkaniowej przysługuje premia gwarancyjna, jeśli dokona on jednej z dziewięciu czynności, wymienionych na zasadzie pełnej listy w ustawie, związanych z własną inwestycją mieszkaniową. Aby uzyskać taką premię, przedmiotowa nieruchomość musi znajdować się na terytorium Polski, a właściciel książeczki mieszkaniowej musi złożyć wniosek o jej likwidację i wypłatę premii gwarancyjnej w terminie 90 dni od dnia dokonania jednej z tych dziewięciu czynności.

Wniosek o likwidację książeczki i wypłatę premii składa się w oddziale PKO BP prowadzącym książeczkę (zazwyczaj jest to I oddział w danym mieście lub województwie; który konkretnie wpisany jest na drugiej stronie okładki książeczki). Do wniosku o likwidację należy dołączyć dokumenty potwierdzające powstanie prawa do uzyskania premii gwarancyjnej. Jeśli wniosek jest odpowiednio udokumentowany, bank likwiduje książeczkę, wylicza premię i wraz z kapitałem oraz odsetkami wypłaca ją właścicielowi. Zazwyczaj odbywa się to w ciągu 30 dni od dnia złożenia wniosku.

W przypadku nienależytego udokumentowania wniosku, bank wyznacza termin na uzupełnienie dokumentów, nie dłuższy niż 30 dni, licząc od dnia złożenia wniosku. Po upływie tego terminu bank zwraca wniosek bez rozpatrzenia.

Wypłata w trakcie inwestycji

Nie zawsze, aby uzyskać premię mieszkaniową, trzeba czekać do sfinalizowania przedsięwzięcia mieszkaniowego. Jak wiadomo, środki z książeczki - zarówno kapitał, odsetki, jak i premia gwarancyjna - mogą być poważnym kapitałem, który umożliwi rozpoczęcie budowy mieszkania albo da np. wkład niezbędny do uzyskania kredytu na zakup własnego lokum.

Przy spełnieniu pewnych warunków (w tym zwłaszcza zaawansowanie przedsięwzięcia w co najmniej 50 proc.) premia gwarancyjna już w trakcie realizacji inwestycji może więc być wypłacona właścicielowi książeczki lub przekazana wskazanemu przez niego inwestorowi. Aby to osiągnąć, właściciel książeczki mieszkaniowej musi wraz z wnioskiem o likwidację książeczki i wypłatę premii gwarancyjnej złożyć dokumenty potwierdzające spełnienie warunków w zakresie zaawansowania budowy na dzień złożenia wniosku.

Wśród tych dokumentów musi być pisemne zaświadczenie inwestora lub inne dokumenty potwierdzające poniesienie wymaganych nakładów. Dokumenty te powinny być wystawione nie wcześniej niż 30 dni przed dniem złożenia wniosku.

CENA 1 METRA KWADRATOWEGO

Na potrzeby obliczania premii gwarancyjnej prezes Głównego Urzędu Statystycznego ogłasza cenę 1 mkw. powierzchni użytkowej budynku mieszkalnego za okresy kwartalne. Za IV kwartał 2007 r. wynosiła ona 2890 zł, zaś za I kwartał 2008 r. 2970 zł.

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Zapoznaj się z regulaminem i kup licencję


reklama • Wyślij
 • Drukuj
Źródło:GP

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut.

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Komentarze: 47

 • 1: Grażyna z IP: 31.175.34.* (2013-08-10 12:12)

  Mam książeczkę założoną w 1983 roku ,wpłacałam po 1000 zł miesięcznie krwawicą .W roku 1992 uzbierałam 56000 zł.Miesiąc temu poprosiłam PKO o przeliczenie wkładu na dzień dzisiejsz,za które to naliczenie musiałam zpłacić 30 zł.Po odebraniu -szok.Okazało się,że mój wkład wynosi 5 zł i 60 groszy.To jest złodziejstwo!.Czy ktoś może mi to wyjaśnić-będę wdzięczna.
  Grażyna z Poznania

 • 2: Marek z IP: 193.46.186.* (2013-02-26 21:15)

  Janek ty młocie!!! jak sama nazwa wskazuje "Książeczka Mieszkaniowa" z założenia służy zakupieniu mieszkania, a nie auta!!!

 • 3: Anna z IP: 46.112.39.* (2012-11-19 13:48)

  gdzie mogę odzyskać dane ze zlikwidowanej książeczki mieszkaniowej z 1991roku?Czy banki przed likwidacją książeczek mieszkaniowych maja obowiązek dokonać jakiegoś zapisu cyfrowego z danymi znajdującymi sie w ksiażeczce włącznie z kwotami.Czy jeżeli kwota ze zlikwidowanej ksiazeczki została przelana przez bank PKO do spółdzielni mieszkaniowej, to czy spółdzielnia ma obowiązek przechowywania takich danych, czy może też zlikwidować takie dane zasłaniając się prawem do przechowywania takiego dowodu przez okres 5lat?

 • 4: grzes0000 z IP: 89.231.205.* (2012-08-31 12:46)

  Witam
  Mam książeczką założona w 1989r i wpłaty były dokonywane do roku 1993. Dzisiaj byłem w Pko i Pani powiedziała mi, że wkład bezie brany pod uwagę tylko do października 1990 roku, ponieważ wtedy Sejm zlikwidował "coś tam " w sprawie tych książeczek. Czy to prawda ze np w moim przypadku okres naliczenia byłby tylko półtora roku, a reszta czyli prawie 3 lata by przepadły?

 • 5: Agg z IP: 85.219.142.* (2012-07-12 20:18)

  Sprzedam podsumowaną książeczkę mieszkaniową z kwotą 21 tys .Sprzedam za 14 tysięcy :) tel 517 331 202

 • 6: pio z IP: 83.11.179.* (2012-03-10 09:39)

  Styropianowa burżuazja wmawia nam że komuna ponoć dawno zdechła ale kolejne rządzące solidaruchowe partyjki kontynuują komunistyczny książeczkowy przekręt. Przefarbowane parszywe złodzieje nawet się nie zająkną o zwrocie zrabowanych pieniędzy naiwnym polaczkom, śmieją się z nas i obiecują kolejne gruszki sruszki. Ja osobiście dawno przestałem wierzyć w odzyskanie straconej kasy i jak mi Bóg Miły już nigdy nie powierzę złamanego grosza polskim? bankom.

 • 7: joteswar@onet.eu z IP: 79.163.55.* (2011-12-26 16:34)

  Może ktoś się orientuje,czy jest możliwoś zaskarżenia tego państwowego oszustwa do Trybunału albo do Brukseli?Nie chodzi o" pyskówkę"tylko o realne wartości jak np człowiek który sprzedał ziemię ogrodniczą wg obecnej wyceny za ok 3 zł?

 • 8: Demo z IP: 82.145.208.* (2011-11-30 17:56)

  wpłaciłem 2000zł na ksiązeczke mieszkaniowe,co prawda to nie uiszczałem zadnych wpłat ,gdyż się gdzieś zawieruszyła.po 8 latach wypłaciłem z procentem 5.60gr.smiechu warte.

 • 9: janek z IP: 78.8.86.* (2011-11-22 21:40)

  Mam pytanie jak moge wybrac pieniadze z ksiazeczki mieszkaniowej na zakup nowego auta np. bo bank mowi ze nie mozna jakie waronik trzeba spelnic zeby dostac kasiore prosze o podpowiedz

 • 10: janek z IP: 78.8.86.* (2011-11-22 21:40)

  Mam pytanie jak moge wybrac pieniadze z ksiazeczki mieszkaniowej na zakup nowego auta np. bo bank mowi ze nie mozna jakie waronik trzeba spelnic zeby dostac kasiore prosze o podpowiedz

reklama

Dowiedz się więcej

Prawo na co dzień

Galerie

reklama