Serwis aukcyjny eBay.pl chce wykorzystać spadającą wartość dolara i zainteresowanie Polaków zakupami na zagranicznych aukcjach samochodów i motocykli. Jak wcześniej Allegro, uruchomił osobny serwis z ofertami motoryzacyjnymi z innych zagranicznych serwisów eBay Auto.

- W tym roku obrót jest o ponad 70 proc. wyższy niż rok wcześniej - mówi GP Alina Prawdzik, szefowa eBay.pl.

Serwis motoryzacyjny to próba zwiększenia pozycji na rosnącym polskim rynku. Według GUS w 2007 roku w internecie kupowało 5 mln osób (o 1 mln więcej niż rok wcześniej). Internauci zwiększyli wydatki na zakupy, według raportu E-commerce 2007 Internet Standard i Sklepy24.pl, o 62 proc. do około 8,1 mld zł.

W tym roku, przy podobnej dynamice, wartość e-handlu wzrosnąć może do 12,8 mld zł.

eBay.pl, choć działa prawie trzy lata, wciąż nie może dogonić Allegro.pl, lidera polskiego rynku aukcji internetowych z rocznym obrotem 3,5 mld zł. Po wprowadzeniu w lutym opłat za transakcje liczba aukcji w polskim serwisie eBay.pl spadła drastycznie - o około 90 proc. Obecnie w serwisie jest 79 tys. aukcji, co zepchnęło eBay z drugiej pozycji na czwartą, przed takimi platformami jak Subasta i Świstak.

Alina Prawdzik podkreśla, że spadek liczby polskich aukcji to żaden problem.

- Zakładaliśmy to. Razem z ofertą eBay z innych krajów mamy 22 mln aukcji. Właśnie o takie poszerzenie oferty i ułatwienie dostępu do niej nam chodziło - dodaje.

Według informacji i szacunków GP import to 80 proc. wszystkich obrotów serwisu (import samochodów 30-50 proc.). Szefowa eBay.pl nie chce mówić o szczegółach, przyznając, że towary kupowane za granicą stanowią większość transakcji. Dodaje, że Polacy najczęściej kupują starsze modele aut z Niemiec, w następnej kolejności z USA (auta luksusowe). Coraz chętniej są kupowane samochody w Wielkiej Brytanii, we Włoszech i Francji, gdzie ceny są często niższe nawet o 30-40 proc.

SZERSZA PERSPEKTYWA - RYNEK

eBay nie planuje, a Allegro.pl już wdrożyło usługę assistance dla kupujących i sprzedających auta w serwisie OtoMoto. Można tam zamówić inspekcję pojazdu przez firmę Inter Partner Assistance. Za 99 zł ekspert IPA pojedzie na miejsce i dokona oględzin pojazdu. Oprócz zdjęć auta dostarcza także dokumenty oraz sporządza raport, w którym stwierdza, czy samochod był np. poddawany naprawom.