Osoby zaciągające kredyt w BZ WBK od wczoraj mogą otrzymać wstępną, ale wiążącą decyzję kredytową w 15 minut. Do jej podjęcia bankowi wystarcza wniosek o kredyt i oświadczenie o dochodach.

- Taka gwarancja pomaga w podejmowaniu decyzji o nabywaniu nieruchomości, zwłaszcza gdy trafiamy na okazję. Po otrzymaniu decyzji klient może podpisać umowę przedwstępną i wpłacić zadatek, bez ryzyka nieotrzymania kredytu i straty zadatku - wyjaśnia Marcin Pawłowski, dyrektor ds. kredytów hipotecznych w BZ WBK.

- Wcześniej taki proces wprowadził ING Bank Śląski, ale tylko dla kredytów zaciąganych za pośrednictwem brokerów, na zakup nieruchomości w wybranych miastach, na rynku wtórnym, wyłącznie dla osiągających dochody z umowy o pracę - mówi Aleksandra Łukasiewicz, dyrektor ds. produktów bankowych w Open Finance.

Nowa procedura BZ WBK dotyczy części decyzji kredytowej obejmującej dochody klienta i historię kredytową sprawdzaną w bazach danych (Biuro Informacji Kredytowej, Rejestr Niesolidnych Klientów). Dostępna jest dla klientów osiągających dochody z każdego źródła akceptowanego przez bank i bez względu na lokalizację nieruchomości. W praktyce będzie z niej mogła skorzystać zdecydowanie większa grupa klientów niż w ING Banku Śląskim.

- Pozostaje kwestia sprawdzenia stanu prawnego i wartości nieruchomości - wyjaśnia Aleksandra Łukasiewicz.

- W ING Banku Śląskim przy udzielaniu wstępnej decyzji weryfikowana jest także nieruchomość, na podstawie zautomatyzowanej bazy wycen. BZ WBK oferuje promesę kredytową, a ING Bank Śląski decyzję - dodaje.

W BZ WBK nie ma dodatkowych ograniczeń do wydawania wstępnych decyzji kredytowych, ale przed podpisaniem umowy trzeba dostarczyć bankowi dokumenty potwierdzające podane informacje, a więc historię konta, formularze PIT czy zaświadczenie o dochodach.

Usprawnianie i upraszczanie procesu kredytowego to kolejny etap konkurencji na rynku.

- Banki coraz częściej będą walczyć o klientów jak najkrótszym czasem podejmowania decyzji kredytowych - uważa Karol Wilczko z Comperia.pl.

SZERSZA PERSPEKTYWA - RYNEK

Na decyzję o przyznaniu kredytu hipotecznego czeka się od kilku dni do dwóch tygodni od momentu skompletowania wszystkich potrzebnych dokumentów. Do grupy najsprawniejszych pod tym względem banków należą: Millennium, Dombank, GE Money Bank, a także Nykredit - oceniają doradcy finansowi, którzy pośredniczą w udzielaniu kredytów hipotecznych. Jednak na czas rozpatrywania wniosków duży wpływ ma bieżąca oferta. Jeśli jest bardzo atrakcyjna i liczba wniosków rośnie skokowo, wydłuża się czas podejmowania decyzji kredytowych.