statystyki

32 wyjątki od zakazu handlu w niedzielę: Im wolno handlować mimo ograniczeń

27.02.2018, 11:47; Aktualizacja: 27.02.2018, 12:08
wózek-market-handel

Handel to proces sprzedaży polegający na wymianie towaru lub wyrobu na środki pieniężne.źródło: ShutterStock

Ograniczenia związane ze sprzedażą w niedziele i święta nie obowiązują w wielu placówkach, których działanie uznano za celowe w tych dniach.

Reklama


Placówki te zostały wyszczególnione w ustawie według branż. Dosłownie w ostatniej chwili Senat doprecyzował, że aby wolno było otworzyć sklep w niedzielę lub święto, dozwolona działalność musi przeważać w charakterze placówki. Chodzi o to, by np. sklep wielobranżowy, w którym jest też piekarnia, nie sprzedawał innych towarów przy okazji dozwolonej sprzedaży pieczywa.

Jak zatem będzie się określać, co jest główną działalnością? Ma to być rodzaj przeważającej działalności wskazany we wniosku o wpis do krajowego rejestru urzędowego podmiotów gospodarki narodowej (REGON).

Planowano też dodatkowe ograniczenia. Jeszcze na ostatnim etapie prac legislacyjnych były propozycje, by na dworcach kolejowych i autobusowych handel w każdą niedzielę dozwolony był tylko w lokalach o powierzchni nie przekraczającej 80 mkw. Z tego pomysłu się jednak wycofano. Zrezygnowano także z podobnej poprawki dotyczącej stacji benzynowych.


Pozostało jeszcze 87% treści

Czytaj wszystkie artykuły
Miesiąc 97,90 zł
Zamów abonament

Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję
Więcej na ten temat

Reklama


Artykuły powiązane

Polecane

Komentarze (1)

  • Kpiarz (2018-02-28 16:29) Zgłoś naruszenie 30

    Staram się znaleźć " klucz", tych ograniczeń albo ściślej - wyjątków. I im dłużek się zastanawiam tym bardziej odnoszę wrażenie że ktoś na siłę chce coś ograniczyć ale nie za bardzo ma koncepcję co i po co. Mam nieodparte wrażenie że ktoś chciał "zabłysnąć". I zdrówka mu życzę.!!!

    Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane