EMC Instytut Medyczny, notowana na giełdzie spółka zarządzająca szpitalami i przychodniami lekarskimi, rozważa budowę pełnoprofilowego szpitala w Warszawie. Placówka miałaby leczyć pacjentów, którzy sami płacą za usługę, ale również bezpłatnie, w ramach kontraktów z NFZ.

- Mamy różne plany rozwoju, ale jest zbyt wcześnie, aby rozmawiać o jakichś konkretnych możliwościach - Piotr Gerber, prezes EMC Instytut Medyczny, nie chce komentować informacji.

O planach budowy szpitala informował także Enel-Med, sieć przychodni abonamentowych. Możliwe, że Enel-Med i EMC zdecydują się na wspólną realizację projektu. Nieoficjalnie wiadomo, że obie firmy rozmawiają na temat formy ewentualnej współpracy.

Zdaniem Adama Kozierkiewicza z Instytutu Zdrowia Publicznego, to dobry pomysł.

- Te firmy uzupełniają się pod względem działalności, bo EMC to przede wszystkim szpitale, a Enel-Med głównie przychodnie. Wkrótce w Warszawie może się zrobić więcej miejsca na rynku szpitali. Po ostatniej fali podwyżek wynagrodzeń lekarskich wiele placówek zwiększyło poziom długów, a to może się skończyć egzekucjami komorniczymi. Zła sytuacja finansowa w końcu wymusi zamknięcie kilku szpitali - uważa Adam Kozierkiewicz.

Enel-Med od dawna szuka inwestora. Chętnych jest sporo, ale zainteresowane posiadaniem własnego zaplecza usługowego firmy ubezpieczeniowe chcą całej firmy. Tymczasem jej założyciel, Adam Rozwadowski, planuje pozostawić kontrolę nad przychodniami w rodzinie. Natomiast EMC od miesięcy poszukuje możliwości prywatyzacji kolejnego szpitala. Do tej pory spółka wybudowała szpital we Wrocławiu i kupiła od samorządów cztery szpitale państwowe: w Ząbkowicach Śląskich, Ozimku, Świebodzicach i Kamieniu Pomorskim.