Wartość eksportu produktów rolno-spożywczych z Unii Europejskiej wzrosła w maju tego roku o 9 proc. w porównaniu z majem ubiegłego roku - podała Komisja Europejska w poniedziałek. UE liczy na wzrost eksportu do Japonii.

W maju wzrósł eksport z tego sektora do USA, Chin, Japonii, Hongkongu, Rosji i Korei. Pomiędzy czerwcem 2016 r. a majem 2017 r. całkowita wartość unijnego eksportu produktów rolno-spożywczych wyniosła 131,8 mld euro, o 2,6 proc. więcej w porównaniu z poprzednimi dwunastoma miesiącami.

W maju najwyższy wzrost eksportu dotyczył między innymi wina, żywności dla niemowląt i mleka w proszku. W tym samym miesiącu wzrosła także o 13 proc. wartość unijnego importu produktów rolno-spożywczych. W całkowitym bilansie handlowym UE zanotowała nadwyżkę w wysokości 675 mln euro.

KE podała, że pomimo spadku eksportu wieprzowiny z UE w maju i czerwcu 2017, w ciągu ostatnich dwunastu miesięcy eksport tego mięsa wzrósł o 17 proc.

Komisja Europejska szczególnie liczy na wzrost europejskiego eksportu na rynek japoński, w związku z umową o wolnym handlu UE-Japonia. Obecnie Unia jest na czwartym miejscu na liście dostawców produktów rolno-spożywczych do Japonii, ale liczy na zdobycie pierwszeństwa w eksporcie wieprzowiny, serów, win i napojów spirytusowych.

Na początku lipca Unia Europejska i Japonia osiągnęły polityczne porozumienie w sprawie umowy o wolnym handlu. Ogłosili je w Brukseli szef KE Jean-Claude Juncker, przewodniczący Rady Europejskiej Donald Tusk i premier Japonii Shinzo Abe.

Dla UE i jej państw członkowskich umowa o partnerstwie gospodarczym oznacza zniesienie znacznej większości płaconych przez unijne przedsiębiorstwa ceł, które łącznie sięgają 1 mld euro rocznie.