Spółka o2 prowadzi rozmowy z producentami telefonów komórkowych oraz operatorami sieci komórkowych. W efekcie ma powstać wspólna oferta taniej telefonii internetowej za pośrednictwem telefonu komórkowego.

- Planujemy wprowadzić ofertę na rynek w tym roku - podkreśla Jacek Świderski, członek zarządu spółki o2, właściciela m.in. portalu o2.pl oraz Tlenofonu, usługi VoIP.

Usługa w wersji testowej już działa. Aby dzwonić z komórki przez internet, trzeba skonfigurować telefon. Warunek - muszą to być aparaty obsługujące tzw. protokół SIP (taką możliwość ma część nowych telefonów dostępnych na rynku). Aby można było dzwonić przez internet za darmo lub po niskich kosztach, w miejscu, w którym jesteśmy, musi być jednak bezprzewodowy internet. Bez tego usługa nie działa. Można wprawdzie połączyć się z siecią za pomocą któregoś z operatorów, ale wtedy trzeba ponieść koszty transmisji danych, które nie są niskie.

Aby rozwiązać ten problem, o2 potrzebuje producenta telefonów oraz operatora telefonii komórkowej. Spółka chce wprowadzić swoją ofertą na podobnych zasadach, na jakich dzisiaj działają tradycyjni operatorzy. Komórki będą tańsze, bo o2 będzie do nich dopłacać. Natomiast dzięki umowie z operatorem komórkowym klientom zostaną zaproponowane niższe stawki połączenia z internetem lub tradycyjnych taryf, tam gdzie nie ma bezprzewodowego internetu. Aby dodatkowo zachęcić klientów, w ramach umowy abonenckiej o2 oferować będzie klientom dodatkowe treści, pochodzące z zasobów internetowych firmy - np. portalu o2.pl, poczty internetowej. Wartość całej inwestycji może przekroczyć 5 mln zł.

Według naszych informacji o2 prowadzi obecnie rozmowy z jednym z największych producentów komórek na świecie. Jacek Świderski nie chce jednak mówić o szczegółach.

- Na razie jest na to za wcześnie. Wierzymy, że oferta ma szanse na sukces. Z naszych szacunków wynika, że spora grupa naszych potencjalnych klientów około 90 proc. czasu w ciągu dnia spędza w tym samym miejscu. W większości z nich albo jest już bezprzewodowy internet, albo w niedługim czasie będzie - dodaje.

5 mln zł zainwestuje o2 w usługi związane z telefonią komórkową

MichaŁ Fura

michal.fura@infor.pl