statystyki

Kierowcy chcą być delegowani, rząd i pracodawcy są przeciwko

autor: Piotr Szymaniak06.04.2017, 07:50; Aktualizacja: 06.04.2017, 07:54
Z uwagi na specyficzny charakter tej gałęzi przemysłu o wyłączenie spod dyrektywy transportu drogowego zabiegają zarówno rząd, jak i przewoźnicy.

Z uwagi na specyficzny charakter tej gałęzi przemysłu o wyłączenie spod dyrektywy transportu drogowego zabiegają zarówno rząd, jak i przewoźnicy.źródło: ShutterStock

„W Europie Socjalnej konkurencyjność na rynku wewnętrznym nie może być budowana poprzez wyzysk jej obywateli” – czytamy w podpisanej wczoraj przez członków Europejskiej Federacji Pracowników Transportu (ETF) Deklaracji Warszawskiej. Zrzeszająca 3,5 mln kierowców organizacja wzywa KE do niewyłączania transportu drogowego spod dyrektywy o delegowaniu.

Stosowanie jej zasad spowodowałoby konieczność podporządkowania się pracodawców przepisom dotyczącym warunków pracy i płacy obowiązującym w państwie, w którym akurat przebywa dany kierowca. – Teraz firma wysyła kierowcę z transportem np. do Francji i pracownik przebywa tam tak długo, aż przewoźnik nie znajdzie zlecenia na transport w drugą stronę. Jeśli za czas spędzony we Francji pracodawca będzie musiał wynagradzać kierowcę według tamtejszych zasad, wówczas zmotywuje go to do sprawniejszego działania – tłumaczy Tadeusz Kucharski, przewodniczący sekcji transportu NSZZ „Solidarność”.

– Dlatego chcemy, aby od momentu przekroczenia granicy danego kraju kierowca podlegał przepisom o delegowaniu. Tymczasem słyszymy, że – wbrew wcześniejszym zamierzeniom – KE chce wyłączyć transport spod dyrektywy – dodaje związkowiec.


Pozostało jeszcze 47% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Komentarze (1)

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane