Uruchomienie w 2020 r. pierwszej polskiej elektrowni atomowej zakłada proponowany przez Ministerstwo Gospodarki program Polskiej Energetyki Jądrowej - poinformował w środę PAP szef resortu Waldemar Pawlak. Poprzednio planowano uruchomienie siłowni w 2022 r.

"Kierownictwo MG przyjęło dziś program Polskiej Energetyki Jądrowej, który przeszedł konsultacje międzyresortowe i społeczne. W ich trakcie ustaliliśmy, że rok 2020 to realny termin uruchomienia pierwszej w Polsce elektrowni jądrowej" - powiedział PAP wicepremier, minister gospodarki Waldemar Pawlak. Projekt w przyszłym tygodniu zostanie skierowany do Komitetu Stałego Rady Ministrów.

W sierpniu 2010 r., w ostatnim projekcie programu ministerstwo umieściło rok 2022 jako termin uruchomienia pierwszego bloku polskiej elektrowni. We wcześniejszych wersjach harmonogramu rozwoju energetyki jądrowej pojawiał się już rok 2020, ale - jak tłumaczył wtedy resort - po analizach przeprowadzonych przez Polską Grupę Energetyczną postanowiono przesunąć ten termin o dwa lata.

W dokumencie ponownie zapisano jednak 2020 rok jako termin ukończenia budowy pierwszego bloku elektrowni jądrowej. "Do programu wprowadzono zaproponowany przez inwestora (PGE - PAP) harmonogram budowy. Przewiduje on, że w 2020 r. nastąpi rozruch i próbna eksploatacja pierwszego bloku jądrowego w Polsce, po czym zostanie wydane zezwolenie na jego stałą eksploatację" - czytamy w informacji przesłanej PAP w środę przez biuro prasowe MG.

PGE planuje budowę dwóch elektrowni jądrowych o mocy około 3000 MW każda. Spółka chce mieć 51 proc. udziałów w konsorcjum, które zbuduje i będzie eksploatować pierwsze elektrownie jądrowe.

Program zawiera precyzyjny harmonogram poszczególnych etapów przygotowań do uruchomienia elektrowni i późniejszej rozbudowy energetyki jądrowej. Zgodnie z nim od połowy 2011 r. mają wchodzić w życie przepisy prawne, niezbędne do rozwoju i funkcjonowania energetyki jądrowej, m.in. znowelizowane Prawo atomowe.

Do końca 2013 r. przewiduje się ustalenie lokalizacji i zawarcie kontraktu na budowę pierwszej elektrowni. Dwa lata później gotowy ma być jej projekt techniczny, a inwestor ma zdobyć do tego czasu niezbędne pozwolenia. Budowa ma ruszyć w 2016 r. W latach 2021-2030 planuje się budowę kolejnych elektrowni.



W programie oszacowano koszty jego realizacji w latach 2010-2020 na 859,7 mln zł; poprzednie szacunki mówiły o ok. 700 mln zł.

Ustalono też, że obowiązki dozoru jądrowego będzie wypełniać niezależna Komisja Dozoru Jądrowego. "Zgodnie ze zgłaszanymi podczas konsultacji wnioskami zdecydowaliśmy o wyodrębnieniu kwestii dozoru jądrowego z zakresu działania administracji (w programie - PAP). Będzie to niezależna instytucja gwarantująca najwyższe standardy bezpieczeństwa funkcjonowania obiektów jądrowych" - powiedział wicepremier Pawlak.

Program porusza również kwestie zaopatrzenia w paliwo jądrowe i analizuje dostępność uranu na świecie. "Polska dysponuje złożami uranu, które mogą w przyszłości zapewnić pełne bezpieczeństwo dostaw paliwa" - powiedział PAP Pawlak.

Wcześniej w Sejmie wyjaśniał, że dziś eksploatacja polskich złóż jest mało opłacalna, bo można sprowadzić uran taniej. "Ale z punktu widzenia bezpieczeństwa energetycznego niewątpliwie jest to ważny czynnik dla polskiego Programu Energetyki Jądrowej" - mówił wicepremier.