Morawiecki o CETA: Skorzystamy na handlu z Kanadą, poważne zastrzeżenia budzi arbitraż

12.10.2016, 09:20; Aktualizacja: 12.10.2016, 09:33
Premier Beata Szydło oraz wicepremier, minister finansów i rozwoju Mateusz Morawiecki

Premier Beata Szydło oraz wicepremier, minister finansów i rozwoju Mateusz Morawieckiźródło: PAP
autor zdjęcia: Radek Pietruszka

CETA należy potraktować analogicznie do integracji z UE; Polska skorzystała na handlowej integracji z Unią, handel z Kanadą też na pewno nam się opłaci - mówi PAP wicepremier, minister rozwoju i finansów Mateusz Morawiecki. Dodał, że ma poważne zastrzeżenia do arbitrażowej części CETA.

wróć do artykułu

Redakcja gazetaprawna.pl
Źródło:PAP
Polub Gazetaprawna.pl

Polecane

Komentarze (6)

 • TvKB(2016-10-12 14:27) Zgłoś naruszenie 50

  O tym, że konstytucyjnie gwarantowaną drogę sądową w każdym kraju stron umowy handlowej CETA wyeliminowano, zastępując ją specialnie w tym celu powołanym sądem arbitrażowym, składającym się z 15 prawników łącznie, powołanych przez obie strony CETA, że ta paralelna ścieżka prawna nie przewidziana w konstytucji, dostępna jest tylko inwestorom w pozwach przeciw państwom, a nie odwrotnie, że wprowadzono zasadę pełnej liberalizacji wsystkich dziedzin gospodarki z nielicznymi wyjątkami zapisanymi w negatywnej liście, że przyszłe regulacje prawne mające na celu ochronę konsumentów czy środowiska naturalnego (np. przed Fracking, czy komunalizacją usług i świadczeń przez gminy na korzyść obywateli), etc. wszystko to może być przedmiotem pozwów inwestorów przeciw państwom UE o odszkodowania za potencjalne straty, które to inwestorzy mogliby osiągnąć, gdyby nie było późniejszych zmian w prawie. Niedookreślone terminy prawne jak „sprawiedliwe i słuszne traktowanie inwestorów”, czy „uregulowana kooperacja“ , która zobowiązuje panstwa UE do konsultacji ze stroną kanadyjską (łącznie z przedstawicielami inwestorów) projektów przyszłych ustaw, otwierając furtkę lobbyistom wszelkich maści, których interesy nie zawsze są zgodne z interesem publicznym obywateli, etc....wszystko to służy prywatyzacji prawa, a z góry wiadomo, kto na niej skorzysta. ISDS – Investor State Dispute Settlements było przdmiotem pracy naukowej pod tytułem „Who has benefited financially from investment treaty arbitration? An evaluation of the size and wealth of claimants“ prof. Gus Van Harten, Faculty Director of Administrative Law z kanadyjskiego uniwersytetu Osgoode Hall Law School, York University, Toronto, której lekturę politykom i decydentom polecam, zanim podpiszą i ratyfikują w Sejmie umowę handlową CETA. Na szczęście niemiecki Trybunał Konstytucyjny rozważa dziś 4 skargi konstytucyjne, Aktenzeichen: 2 BvR 1368/16, 2 BvR 1444/16, 2 BvR 1823/16, 2 BvR 1482/16, 2 BvE 3/16, mające na celu wydanie tymczasowego zarządzenia uniemożliwiającego rządowi niemieckiemu podpisanie umowy CETA, a jutro - 13.10.2016 – spodziewane jest jego roztrzygnięcie, które być może powstrzyma tymczasowe stosowanie umowy handlowej CETA zanim wejdzie ona formalnie w życie po ratyfikacji we wszystkich krajach UE, tak aby nie stworzyć faktów dokonanych i szkód nie do odwrócenia, zanim niemiecki TK roztrzygnie ostatecznie w normalnym trybie, czy CETA narusza zaskarżone przepisy niemieckiej ustawy zasadniczej.

  Odpowiedz
 • veto(2016-10-13 10:04) Zgłoś naruszenie 50

  Polska na arbitrażach straci więcej niż zyska na handlu. Już teraz płacimy rekordowe odszkodowania liczone w miliardach. CETA zrobi z nas dziadów, będziemy pracowali dla międzynarodowych korporacji, dla których tego typu umowy są złotym biznesem.

  Odpowiedz
 • EWA(2016-10-13 08:29) Zgłoś naruszenie 50

  Porównywanie CETA do wejścia Polski do UE jest idiotyczne. Po wstąpieniu do UE rolnicy otrzymują dopłaty. Kanada dopłat NIE DA !!!! Natomiast zaleje Polskę swoją produkcją. Oprócz tego przypomnijmy, jak wyszedł nasz slaby przemysł w zderzeniu z zachodnim kapitałem. Zamiast unowocześniać nasz potencjał wytwórczy "polskie" władze pozwoliły na jego sprzedaż za bezcen lub likwidację . Ponadto mamy zachodnie banki i zachodnią, prymitywną, bezmyślną propagandę. Jesteśmy taniutką siłą roboczą, a wielu obywateli wyemigrowało z kraju za pracą. Teraz mamy dostać drugie uderzenie. Podpisanie CETA lub wprowadzenie bez ratyfikacji "części handlowej" będę uważała za jawną zdradę państwa.

  Odpowiedz
 • StAAbrA(2016-10-12 11:13) Zgłoś naruszenie 40

  Morawiecki = kolonizatorska agentura .

  Odpowiedz
 • czytelnik(2016-10-13 15:12) Zgłoś naruszenie 40

  kto ma możliwość zanotowania nazwisk posłów, którzy głosowali za CETA, niech niezwłocznie to zrobi... Nadejdzie dzień, w którym będzie możliwość postawienia Ich przed Trybunałem Stanu.

  Odpowiedz
 • sa(2016-10-14 12:47) Zgłoś naruszenie 30

  Widać jak na siłę ten chłam nam wciskają. Kto nas broni -nie widać ,dlaczego ???!!!.Tak już RP zapłaciła odszkodowanie po arbitrażu m.narodowym , za utracone planowane dochody biznesowe ok.13 mld dla tych korpo mlderów bogaczy z lobbistami 10tys. przy UE .Dlaczego o tym nie mówią i nie wyciągają wniosków , ze skutków jakie były. CETA to tylnymi drzwiami TTIP, wprowadzający przez firmy filie USA w Kanadzie ze skażoną żywnością (konserwowanie w związkach chloru) ,gemo, na antybiotykach, na hormonach wzrostu, paszach podawanych kurczakom z odpadów farm- ubojni zmielonych do powtórnego użytku itp . Czy UE ,RP tego nie widzi, wpychania żywności bez kontroli jakości wg norm UE , nie wie o tym nasz V-ce Premier ???!!!. RP będzie płacić niebotyczne odszkodowania (nawet 1 nasz nic nie zrobi w arbitrażu bo go przegłosują) za planowane i zatrzymane niby ustawą zyski biznesowe. Widać jak się teraz panoszą te korpo Hipermarkety , MD, HP, Google, MS z programami, podatkami - info w mediach . Lekceważą przepisy krajowe(zrywają jednostronnie umowy przy zakupie, nakręcają sztuczkami z oprogramowaniem kupowanie nowego sprzętu ,aby dorobić kolejne mldy naszym ludu kosztem) na terenie otwartego rynku UE, RP . UE na naradzie miała podjąć jakieś restrykcje , ale przeciągnęła dla nich sprawę na parę lat dalej .Co będzie po podpisaniu CETA- można sobie wyobrazić. Nasze małe firmy i gospodarstwa rolne ,nie wytrzymają konkurencji przy gigantach (dopuszczonych do wolnego rynku i konkurencji ) i przy płaceniu podatku doch.CIT -8 1-2% przez raje podatkowe-kanały do przekrętów, gdy my mali płacimy 19%+19 % dywid. Czy nasz Rząd to widzi ,bo z intencji tego nie widać !!!. Był czas na rozwagę -nie było w RP i UE-lekceważy głosy ludów ,czas na zdecydowany protest !!! zwiń

  Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane