Biurokratyzacja utrudnia Polakom dostęp do funduszy unijnych

28.11.2008, 17:14; Aktualizacja: 29.11.2008, 10:15

Biurokratyzacja utrudnia Polakom dostęp do funduszy unijnych - wynika z raportu Instytutu Sobieskiego (IS). Zdaniem ekspertów, z powodu barier stwarzanych przez urzędników wykorzystanie funduszy unijnych jest na "skandalicznie" niskim poziomie.

wróć do artykułu

Redakcja gazetaprawna.pl
Źródło:PAP
Polub Gazetaprawna.pl

Polecane

Komentarze (7)

  • Rozczarowany(2009-01-13 21:22) Zgłoś naruszenie 00

    Fundusze unijne dla gmin to bardzo przereklamowana sprawa. A czy stoi za tym polityka, to nie wiem. W województwie łódzkim w konkursie RPO "gospodarka wodno-ściekowa na 177 gmin złożonych zostało zaledwie 31 wniosków (czyli 31 gmin). Przez ocenę formalną przeszło 19 wniosków. Ocena merytoryczna to jeden wielki numer. Grupa "ekspertów" przedziela wnioskowi od 0 do 4 pkt. Jedna wielka ściema. Z ilości uzyskanych punktów wylicza się na koniec procenty i ustala listę rankingową. Na czele takiej listy jest wniosek gminy, która ma najwięcej procentów. W związku z tym, że pieniędzy unijnych wystarczy na 4 może 5 wniosków w ramach tego konkursu, to tak ustawia się procenty by dać je "wybrańcom". Teraz rozumiem, że fundusze unijne to LIPA. W mediach opisywane są jedynie propagandowo gminy mające "sukcesy w pozyskiwaniu środków unijnych". Te gminy, które nic nie dostaną, siedzą cicho, bo jak się będą odzywać, to już będą mieć w przyszłości przechlapane. Polityka? System? Wszystko jest chore.

    Odpowiedz
  • autorka(2008-12-03 13:16) Zgłoś naruszenie 00

    klemens Ty chyba żyjesz na jakiejś innej planecie ??? Z ubiegłowiecznej choinki sie urwałeś? Nawet mi się nie chce komentowac tego bardziej!!!

    Odpowiedz
  • symor(2008-11-29 01:28) Zgłoś naruszenie 00

    Ważne że rządowi udało się zablokować dofinansowanie dla Fundacji o. Rydzyka. To jest dla rządu wielki sukces i reszta nie jest ważna. Hańba!

    Odpowiedz
  • shaq-u(2008-11-30 14:11) Zgłoś naruszenie 00

    Fundusze europejskie to jest jedno wielkie złodziejstwo. Wmawiają, że ktoś na daje pieniądze. Guzik prawda, bo do tych dotacji musimy dopłacać. Rzygać mi się chce na urzędasa, który mówi mi, że ekspertyzy za 200tys zł są niewłaściwie wydrukowane, rzygać mi się chce na panienkę która pobiera opłaty za każdy stempel i papierek w urzędzie, który ***** potrzebuję aby dostać dopłatę. Rzygać mi się chce na absurdalne analizy ekologiczne, po *** potrzebne.

    Odpowiedz
  • Klemens(2008-11-30 13:28) Zgłoś naruszenie 00

    Jeśli ktokolwiek myśli,że UE da sobie narzucić "polską urawniłowkę" bardzo się zawiedzie.Tam naprawdę nie ma rozdawnictwa pieniędzy.Fundusze przydzielane są na konkretne ,społecznie potrzebne cele.

    Odpowiedz
  • Rysiek(2008-11-29 20:04) Zgłoś naruszenie 00

    "Ustawki" były, są i będą. Podejrzewam że 5% wniosków jest faktycznie "rozpatrzonych obiektywnie". Reszta ustawiona. Po prostu w Polsce tzw "biznes" nie polega na budowaniu przewagi konkurencyjnej, wykorzystywaniu wartości (asset management), pozycjonowaniu oferty i skutecznym dociearaniu do klienta. W Polsce "dociera się do pieniędzy". Gdziekolwiek jest pieniądz do wyrwania, to jest to właśnie biznes. "Na dopłaty do gruntów" - trzeba "stać się rolnikiem dzierżawcą", na fundusze unijne, na tzw. działalność z lipnymi fakturami itp. Zapomnijmy że ten kraj kiedykolwiek wyjdzie z tego bagna. To po prostu taka natura Polaków.

    Odpowiedz
  • x(2008-11-29 18:05) Zgłoś naruszenie 00

    PSL rządzi w większości województw i trzyma łapę na kasie unijnej - inwestycje są dofinansowane tylko tam gdzie mieszka lokalny/regionalny kacyk z PSL - zatrudniają tylko swoich pociotków, bądź z klucza partyjnego - wystarczy prześwietlić strukturę zatrudnienia - szybciej i sprawniej rządowe inwestycje - prowadzone bezpośrednio przez ministerstwa są realizowane niż te prowadzone przez partyjne rodziny samorządowe. Jeżeli nikt od marszałków województw nie będzie egzekwował efektów rozdzielania pieniędzy na inwestycje, a wyborcy nie pójdą po rozum w kolejnych wyborach samorządowych to nic się nie zmieni. System wynagradzania powinien być powiązany z ilością zrealizowanych projektów i spożytkowanej kwoty datacji unijnej na dany rok - bo tak to czy się stoi czy się leży, premia się należy i jest jak każdy widzi.

    Odpowiedz