Pakiet tytoniowy z definicją rolnika i ewidencją upraw

autor: Marek Chądzyński, Patrycja Otto27.09.2016, 07:40; Aktualizacja: 27.09.2016, 07:47
Dochody z podatku akcyzowego

Dochody z podatku akcyzowegoźródło: Dziennik Gazeta Prawna

Ministerstwo Finansów zamierza walczyć z nieprawidłowościami w obrocie suszem tytoniowym. Znamy założenia robocze nowych regulacji, których ostateczna wersja ma być gotowa na początku 2017 roku.

Resort finansów już od kilku miesięcy zapowiada przygotowanie pakietu tytoniowego. Jego założenia miał przedstawić jeszcze w sierpniu. Dotarliśmy do ich roboczej wersji, prezentowanej przedstawicielom branży tytoniowej. Wynika z niej, że pakiet skupiałby się na wyeliminowaniu nieprawidłowości w obrocie suszem tytoniowym. MF bierze pod uwagę m.in. nałożenie na grupy producentów obowiązku prowadzenia ewidencji suszu, a podmioty pośredniczące tytoniowe (PPT) – czyli firmy kupujące susz od rolników – musiałyby informować o przemieszczeniach towaru.

Na potrzeby prawa akcyzowego miałoby zostać zdefiniowane samo pojęcie „rolnik”. Na pakiet miałyby się też składać rozwiązania przygotowywane przez Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi. MRiRW proponowało m.in. wprowadzenie rejestracji plantatorów tytoniu, bez której nie można byłoby go uprawiać, suszyć ani sprzedawać. Plantatorzy musieliby prowadzić ewidencję upraw. Wszystkie odpady suszu miałyby być niszczone pod nadzorem administracji. Jednocześnie MF zastanawia się, jak ukrócić nielegalną produkcję papierosów z suszu. Pierwszy z pomysłów to konieczność zgłaszania Służbie Celnej wszystkich maszyn i automatycznych urządzeń do wytwarzania papierosów oraz wprowadzenie do kodeksu karnego skarbowego obligatoryjnego orzekania przez sądy niszczenia maszyn, jeśli wydano wyrok o ich przepadku. Resort rozważał też rozpoczęcie rozmów z Litwą na temat opodatkowania suszu na jej terenie.

Oficjalnie MF potwierdza jedynie, że prowadzi prace nad pakietem, ale jego ostateczna wersja nie jest jeszcze gotowa. To, co prezentowano branży, należy traktować jako zbiór potencjalnych rozwiązań. – Niekoniecznie wszystkie muszą wejść w życie. Nad tym pracują trzy resorty, oprócz nas jeszcze ministerstwa sprawiedliwości i rolnictwa. Jesteśmy na etapie uzgodnień. Kiedy miałoby to obowiązywać? Celujemy w początek przyszłego roku – mówi nam jeden z przedstawicieli MF. Branża, która o pakiet wnioskuje od co najmniej dwóch lat, popiera jego wprowadzenie w wersji zaprezentowanej przez MF. Uważa też, że powinien on zacząć działać jak najszybciej. Szara strefa z każdym rokiem rośnie, negatywnie wpływając na zyski legalnie działających przedsiębiorstw. Dziś w segmencie papierosów sięga ona już ponad 18 proc. legalnego rynku, szacowanego na 41 mld sztuk. To oznacza, że tylko w ciągu ostatnich dwóch lat wzrosła ona o 4 pkt proc.


Pozostało 49% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane