Około 70 proc. Polaków twierdzi, że w ostatnich trzech miesiącach podrożało mięso, wędliny, pieczywo, mąka, nabiał i papierosy - wynika z opublikowanego badania CBOS.

Według 57 proc. badanych, w tym czasie wzrosły również ceny cukru i wyrobów cukierniczych; 31 proc. respondentów nie odczuwa podwyżek tej grupy produktów.

Na wzrost cen napojów alkoholowych wskazuje 40% Polaków

Z kolei 35 proc. badanych nie zauważa tego wzrostu.

Podwyżki cen produktów farmaceutycznych i artykułów chemicznych odczuwa odpowiednio: 68 proc. i 43 proc. badanych, a cen benzyny i olejów napędowych - 51 proc. Polaków. 29 proc. respondentów uważa, że ceny paliw są niższe niż trzy miesiące temu, a 9 proc. uznaje je za stabilne w ostatnim czasie.

Dla ponad połowy Polaków, ceny gazet i czasopism są mniej więcej takie same jak trzy miesiące temu. 32 proc. respondentów ma wrażenie, że one wzrosły.

Na wzrost cen odzieży i obuwia wskazuje 39 proc. badanych

Z kolei 46 proc. osób nie zauważa podwyżek tych towarów. W przypadku sprzętu elektronicznego jest to odpowiednio - 31 proc. i 28 proc. badanych.

O podwyżkach częściej mówią osoby źle lub średnio oceniające własne warunki materialne, a także badani z gospodarstw domowych o najniższych dochodach.

Na wzrost cen produktów rzadziej narzekają mieszkańcy dużych miast oraz z wyższym wykształceniem.

Badanie przeprowadzono 6-12 listopada br. Wzięło w nim udział 1050 dorosłych Polaków.