Wiceprezes ZUS o III filarze: Jeśli świadczenia mają być wyższe to rewolucja musi nadejść

autor: Dominika Sikora, Patryk Słowik19.07.2016, 07:14; Aktualizacja: 19.07.2016, 07:30
ZUS

Jesteśmy na etapie przemodelowania sytemu emerytalnego.źródło: ShutterStock

- Może się zdarzyć, że środki gromadzone w PPE znacząco się skurczą. Albo nawet przepadną - mówi dr Marcin Wojewódka, wiceprezes ZUS.

wróć do artykułu

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję
Redakcja gazetaprawna.pl
Źródło:Dziennik Gazeta Prawna
Polub Gazetaprawna.pl

Polecane

Komentarze (33)

  • x(2016-07-19 09:27) Zgłoś naruszenie 101

    W Polsce każdy kto oszczędzał długofalowo był okradany, najczęściej przez państwo. Dlatego nigdy w życiu nie należy wierzyć w OFE,IKE i PPE. Nikt tych instytucji nie kontroluje.Najlepiej by było przestać kombinować, utrzymać system indywidualnych kont na które odkłada się składki emerytalne z corocznną informacją ile kto uzbierał składek i jaką ma prognozę emerytalną. Przestać kombinować z ulgami dla górników, mundurowych itp.

    Odpowiedz
  • Al alukam(2016-07-19 08:36) Zgłoś naruszenie 91

    Panie uczony takie coś już było w latach 80-tych i co z tego wyszło ludzie zostali okradzeni w imieniu prawa ja to pamiętam inni chyba też.Więc pański wywody wsadź pań sobie w kalosze i przyznaj się ile kasy zwinołeś za ten idiotyczny pomysł.

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • nie ma głupich(2016-07-19 09:33) Zgłoś naruszenie 81

    Oszczędzaj ********* oszczędzaj. A władza i tak ci te oszczędności zabierze. Przyjdzie następny Tusk, czy Kaczyński i zabiorą z III filaru, tak jak zwinęli z OFE. Nawet na koncie bankowym pieniądze nie są bezpieczne. Zawsze można zorganizować wymianę pieniądza, tak jak to zrobili za PRLu.

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • ~skorpion(2016-07-19 08:43) Zgłoś naruszenie 81

    Akademickie rozważania Wojewódki nt. III FILARU. Polacy w zdecydowanej większości są biedni, i nie starcza na bieżące utrzymanie. Czy mamy Budować Fikcję. Widzieliśmy jak zarządzano w OFE naszymi pieniędzmi, które marnotrawiono, rozkradano.

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • Cien(2016-07-19 08:28) Zgłoś naruszenie 61

    Rewolucja musi byc u ciebie popatrz jak wygladasz

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • Leonidas(2016-07-19 13:15) Zgłoś naruszenie 41

    Przede wszystkim to brakuje edukacji o III filarze. Ludzie nie wiedza co to jest więc krytykują (vide inne komentarze).

    Pokaż odpowiedzi (2)Odpowiedz
  • Bolololo(2016-07-19 13:30) Zgłoś naruszenie 40

    Nikt z nas nie będzie miał takiej emerytury jak nasi rodzice. Będziemy mieć mniej. Ratunkiem jest dodatkowe oszczędzanie.

    Pokaż odpowiedzi (2)Odpowiedz
  • EWA(2016-07-19 11:14) Zgłoś naruszenie 30

    ..."Jeśli to chwyci, to przez kilkadziesiąt lat uzbiera się już zauważalna kwota.".... i wtedy państwo powie, że to są środki publiczne i zabierze je na emerytury rolnicze, górnicze, mundurowych. Państwo bezczelnie opowiada dyrdymały o "stopie zastąpienia" i innych, ale żaden "ekspert" nie wspomina o kosztach przywilejów emerytalnych i podatkowych!!! Jeśli ktoś chce cokolwiek zaoszczędzić dla siebie, to tak, żeby państwo o tym nic nie wiedziało.

    Odpowiedz
  • Zbigniw(2016-07-19 13:46) Zgłoś naruszenie 20

    Nie sądzę, że to rewolucja. Rozwiązanie stare ale mało praktykowane

    Odpowiedz
  • Bohdan Bankowy(2016-07-20 10:51) Zgłoś naruszenie 20

    Bohdan Bankowy dla idiotów.

    Odpowiedz
  • Borgia(2016-07-19 13:16) Zgłoś naruszenie 22

    Przynajmniej facet mówi prawdę.

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • Ja się zgadzam(2016-07-19 13:30) Zgłoś naruszenie 20

    ... że bezr rewolucji w filarach (II i III) to nic na starość nie odłożymy,

    Odpowiedz
  • Polacy nie potrafią oszczędzać(2016-07-19 13:36) Zgłoś naruszenie 20

    To prawda. Bez istotnych zmian w przepisach nasze emerytury będą niskie. Sami dodatkowo nie odłożymy. Bo jesteśmy głupi. Autor ma rację.

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • qwerty(2016-07-19 13:40) Zgłoś naruszenie 11

    Prosta matematyka. Odkładasz 100 zł co miesiąc i po 40 latach pracy z odsetkami masz ponad 100 tys. Jak to podzielisz na 10 lat to prawie 1000 zł wpada dodatkowej emerytury. I co? Nie opłaca się?

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • Kacpi(2016-07-19 14:28) Zgłoś naruszenie 13

    Skoro mamy już ten trzeci filar to dobrze że nareszcie ktoś zaczął o nim mówić i proponować rozwiązania. Nie znam tego Wojewódki, ale widzę nie siedzi i nic nie robi. Szczery tekst. Trochę mnie niepokoi ta gra rynkowa tej kasy. Czekam na konkrety. Ale kierunek: "nauczmy Polaków oszczędzania" propsuję!

    Odpowiedz
  • Lalala(2016-07-19 14:32) Zgłoś naruszenie 11

    Dlaczego tak mało o tych propozycjach konkurencyjnych? Nareszcie jakieś ciekawe liberalne pomysły. Polacy i oszczędzanie to może być ciężki związek, ale good luck

    Odpowiedz
  • Problem z III filarem(2016-07-19 14:30) Zgłoś naruszenie 12

    Wiem dlaczego III filar nie jest popularny. To przede wszystkim mała wiedza ludzi o nim, głupie mity, że trzeba tam wpłacać dużo pieniędzy (filar dla bogatych) i przyzwyczajenie narodu (wynikające chyba jeszcze z czasów komuny), że państwo "da mi pieniądze na starość, bo pracowałem milion lat". III filar sam się naprawi przy następnym pokoleniu.

    Odpowiedz
  • Urzędas(2016-07-19 14:35) Zgłoś naruszenie 12

    Generalnie spoko. Ale może warto teraz częściej o tym mówić. Plus dla tego prezesa że mówi otwarcie i wali propozycjami...

    Odpowiedz
  • Trzeba działać(2016-07-19 13:37) Zgłoś naruszenie 11

    Pomysł generalnie dobry. Tylko ile trzeba będzie czekać na realizację?

    Odpowiedz
  • Kecaj(2016-07-19 09:32) Zgłoś naruszenie 11

    Mam pytanie: czy w ramach reformy III filaru państwo polskie zagwarantuje utrzymanie siły nabywczej odkładanych pieniędzy ?

    Odpowiedz