Od 10 do 300 tys. zł czeka na firmy, które pomyślnie przejdą konkurs organizowany przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych. Niebagatelne pieniądze można uzyskać na działania związane z poprawą bezpieczeństwa i higieny pracy. Jakie warunki trzeba spełnić, aby wystartować w konkursie? Na co konkretnie można przeznaczyć pieniądze? I jak złożyć wniosek? O tym dowiesz się z naszego artykułu.

Program dofinansowania płatników składek, prowadzony przez ZUS, wychodzi naprzeciw potrzebom przedsiębiorców, oferując wsparcie finansowe na działania związane z poprawą bezpieczeństwa i higieny pracy. Warunkiem jest spełnienie określonych kryteriów oraz złożenie wniosku zgodnie z regulaminem. Na właścicieli firm czeka kwota w wysokości nawet do 300 tys. zł.

Dofinansowanie z ZUS dla firm 2024. Podstawowe informacje

Zakład Ubezpieczeń Społecznych przyznaje dofinansowanie dla firm w ramach programu wspierającego działania związane z poprawą bezpieczeństwa i higieny pracy. Kwota dofinansowania może sięgnąć od 10 do 300 tysięcy złotych. To poważny zastrzyk pieniędzy. Dofinansowanie może pokryć nawet 80 proc. wartości projektu.

Kto może się ubiegać o dofinansowanie z ZUS w 2024 r.?

Udział w konkursie o dofinansowanie ZUS mogą wziąć aktywni przedsiębiorcy, którzy spełniają określone kryteria. Oto wymogi:

  • Przedsiębiorcy muszą być pozbawieni zaległości w opłacaniu składek i podatków.
  • Przedsiębiorcy nie korzystali z dofinansowania ZUS w ciągu ostatnich trzech lat.
  • Przedsiębiorcy nie ubiegają się o kolejne dofinansowanie przed upływem 3 lat od dnia wypłaty przez ZUS całości ostatniego dofinansowania.
  • Przedsiębiorcy nie ubiegają się o kolejne dofinansowanie przed upływem 3 lat od dnia zwrotu dofinansowania, do którego został zobowiązany.

Pieniądze z ZUS dla firm. Na jakich warunkach? [KRYTERIA]

Aby ubiegać się o dofinansowanie ZUS, przedsiębiorcy muszą złożyć wniosek zgodnie z wytycznymi określonymi w regulaminie programu. Projekty, które mogą być dofinansowane, muszą mieścić się w obszarach technicznych, takich jak bezpieczeństwo instalacji, oświetlenie miejsc pracy, czy środki ochrony indywidualnej.

Dofinansowanie z ZUS dla firm 2024. Na co można dostać pieniądze? [LISTA]

Dofinansowanie ZUS może być przeznaczone na różnorodne działania związane z poprawą bezpieczeństwa i higieny pracy. Obejmują one między innymi:

  • zakup i instalacja urządzeń chroniących przed hałasem, wibracjami oraz promieniowaniem elektromagnetycznym
  • modernizacja oświetlenia miejsc i stanowisk pracy oraz zabezpieczenia przed promieniowaniem optycznym
  • wdrożenie urządzeń i systemów zabezpieczających przed energią elektryczną oraz elektrycznością statyczną
  • zakup i montaż sprzętu i urządzeń poprawiających bezpieczeństwo pracy na wysokości, w zagłębieniach oraz w innych strefach pracy
  • inwestycje w urządzenia zmniejszające obciążenie układu mięśniowo-szkieletowego pracowników
  • zakup środków ochrony indywidualnej oraz innych narzędzi zapewniających bezpieczeństwo pracownikom narażonym na czynniki chemiczne i biologiczne.

Dofinansowanie z ZUS dla firm 2024. Ile wynosi? [KWOTY]

Wysokość dofinansowania wynosi od 10 do 300 tysięcy złotych. Dzięki temu przedsiębiorstwa mogą otrzymać znaczące wsparcie finansowe na realizację planowanych działań. "Możliwość pokrycia nawet 80 proc. wartości projektu sprawia, że przedsiębiorcy mogą skutecznie wdrażać innowacje oraz poprawiać warunki pracy" - podkreśla ZUS.

Jak i do kiedy trzeba złożyć wniosek o dofinansowanie? [TERMINY]

Wnioski o dofinansowanie ZUS można składać wyłącznie drogą elektroniczną na dedykowanej stronie internetowej programu. Termin składania wniosków obejmuje okres od 26 lutego do 27 marca 2024 roku. Ważne jest złożenie wniosku zgodnie z wytycznymi oraz w terminie, aby mieć szansę na uzyskanie wsparcia finansowego.

Kiedy przedsiębiorcy dowiedzą się, czy otrzymają pieniądze na 2025 rok? ZUS ogłosi wyniki konkursu do 31 grudnia 2024 r.

Szczegółowe informacje na temat konkursu można znaleźć: TUTAJ