statystyki

Nowa odsłona konsolidacji giełd

autor: Łukasz Wilkowicz02.03.2016, 07:35; Aktualizacja: 02.03.2016, 07:49
Londyńska giełda ma już nie jednego, ale dwóch chętnych do mariażu kapitałowego.

Londyńska giełda ma już nie jednego, ale dwóch chętnych do mariażu kapitałowego.źródło: ShutterStock

W walce o Londyn liczy się już nie tylko Frankfurt. Do gry weszli Amerykanie.

Londyńska giełda ma już nie jednego, ale dwóch chętnych do mariażu kapitałowego. W ubiegłym tygodniu wyszło na jaw, że London Stock Exchange (LSE) prowadzi rozmowy o połączeniu z giełdą we Frankfurcie. Wczoraj okazało się, że kupno LSE rozważa Intercontinental Exchange (ICE) – właściciel giełdy nowojorskiej (NYSE).

W pierwszym przypadku połączenie miało dotyczyć podmiotu o rynkowej wartości przekraczającej 20 mld euro. W grę wchodzi (jak informowała wczoraj Deutsche Boerse – rozmowy są kontynuowane) fuzja niemal na równych prawach. Niemal, bo chociaż role w managemencie nowej spółki miałyby być podzielone po równo, to prezesem byłby Carsten Kengeter, od połowy 2015 r. szef DB, a akcjonariusze frankfurckiej giełdy mieliby minimalnie większy udział w kapitale połączonej spółki.

ICE ujawniło na razie jedynie, że zastanawia się nad złożeniem oferty na zakup akcji LSE. O jej warunkach nie ma w tej chwili mowy. To wystarczyło jednak, by notowania akcji londyńskiej giełdy podskoczyły we wtorek o ponad 7 proc., do najwyższego poziomu w historii. Wartość rynkowa LSE przekroczyła 10 mld funtów (ok. 13 mld euro). Inwestorzy liczą na to, że rywalizacja będzie dla nich okazją do zarobku.


Pozostało 69% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane