statystyki

Nowa odsłona konsolidacji giełd

autor: Łukasz Wilkowicz02.03.2016, 07:35; Aktualizacja: 02.03.2016, 07:49
Londyńska giełda ma już nie jednego, ale dwóch chętnych do mariażu kapitałowego.

Londyńska giełda ma już nie jednego, ale dwóch chętnych do mariażu kapitałowego.źródło: ShutterStock

W walce o Londyn liczy się już nie tylko Frankfurt. Do gry weszli Amerykanie.

Londyńska giełda ma już nie jednego, ale dwóch chętnych do mariażu kapitałowego. W ubiegłym tygodniu wyszło na jaw, że London Stock Exchange (LSE) prowadzi rozmowy o połączeniu z giełdą we Frankfurcie. Wczoraj okazało się, że kupno LSE rozważa Intercontinental Exchange (ICE) – właściciel giełdy nowojorskiej (NYSE).

W pierwszym przypadku połączenie miało dotyczyć podmiotu o rynkowej wartości przekraczającej 20 mld euro. W grę wchodzi (jak informowała wczoraj Deutsche Boerse – rozmowy są kontynuowane) fuzja niemal na równych prawach. Niemal, bo chociaż role w managemencie nowej spółki miałyby być podzielone po równo, to prezesem byłby Carsten Kengeter, od połowy 2015 r. szef DB, a akcjonariusze frankfurckiej giełdy mieliby minimalnie większy udział w kapitale połączonej spółki.

ICE ujawniło na razie jedynie, że zastanawia się nad złożeniem oferty na zakup akcji LSE. O jej warunkach nie ma w tej chwili mowy. To wystarczyło jednak, by notowania akcji londyńskiej giełdy podskoczyły we wtorek o ponad 7 proc., do najwyższego poziomu w historii. Wartość rynkowa LSE przekroczyła 10 mld funtów (ok. 13 mld euro). Inwestorzy liczą na to, że rywalizacja będzie dla nich okazją do zarobku.


Pozostało jeszcze 69% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane