Komisja Nadzoru Finansowego zbada, czy na wtorkowej sesji nie doszło do manipulacji kursem Pekao, efektem czego był wczorajszy 30-proc. spadek kursu Banku BPH wobec kursu odniesienia.
Na kilka sekund przed wtorkowym zamknięciem na Giełdę trafiło 100 tys. akcji Pekao, co spowodowało spadek kursu tego banku o 5 proc. Wtorek był ostatnim dniem notowania tzw. dużego BPH, po tej sesji od kursu BPH odejmowano wartość 3,3 akcji Pekao, a reszta stanowiła cenę referencyjną dla mini-BPH.
- Spadek akcji Pekao spowodował, że cena referencyjna Banku BPH została ustalona na zbyt wysokim poziomie - mówi GP Marek Juraś, szef działu analiz DM BZ WBK.
- Rozpoznajemy tę sprawę pod kątem ewentualnej manipulacji kursem Pekao, ponieważ ta transakcja zmieniła kurs odniesienia dla akcji Banku BPH na środową sesję - mówi Łukasz Dajnowicz z Komisji Nadzoru Finansowego.
Konsekwencją zawyżonej ceny referencyjnej Banku BPH był wczorajszy 30-proc. spadek wartości jego papierów wobec kursu odniesienia ustalonego przez GPW.
- Obecny kurs Banku BPH jest odzwierciedleniem wartości, za jaką Unicredit sprzeda akcje mini-BPH amerykańskiemu bankowi GE Money, dlatego w najbliższych dniach nie powinny nastąpić radykalne zmiany kursu - dodaje Marek Juraś.
Na transakcji przejściowo ucierpieli nowi akcjonariusze Pekao, którzy nabyli papiery tego banku, ponieważ byli akcjonariuszami Banku BPH. Ich akcje wejdą do obrotu dopiero 18 grudnia, a do tego czasu ich wartość będzie niższa od obecnej wartości akcji Pekao.
Bank BPH chce przyjąć do zarządu cztery osoby. Po formalnym podziale i fuzji Banku BPH z jego zarządu do Pekao odeszły trzy osoby: Katarzyna Niezgoda, Przemysław Gdański oraz Grzegorz Piwowar.
- Będziemy szukać kandydatów także na rynku - zapowiada Józef Wancer, prezes Banku BPH.
Jego zdaniem kandydat na szefa pionu detalicznego powinien zostać wybrany już w styczniu przyszłego roku. Bank BPH po podziale zajmuje 16 miejsce na rynku pod względem depozytów i 17 miejsce, biorąc pod uwagę wolumen kredytów. Natomiast wysokość kapitałów własnych lokuje go na 12 pozycji.
Bank BPH chce w szybkim tempie odbudować swoją pozycję rynkową.
W I kwartale 2008 r. ma zostać sfinalizowana umowa sprzedaży Banku BPH amerykańskiemu inwestorowi GE Money. Obecnie jego właścicielem jest włoska grupa Unicredit.
Bank planuje w ciągu trzech lat otworzyć co najmniej 200 nowych placówek, a także odbudować pion korporacyjny i działalność leasingową. Bank BPH po 11 miesiącach działalności wypracował zysk w wysokości 2 mld zł brutto.
SZERSZA PERSPEKTYWA - RYNEK
W piątek zarejestrowano fuzję prawną Pekao i Banku BPH. Nowy Bank BPH po podziale ma 200 oddziałów. Unicredit, który jest jego właścicielem, podpisał umowę sprzedaży BPH 200 amerykańskiemu inwestorowi GE Money, która powinna zostać sfinalizowana w I kwartale 2008 r. Następnie ruszą przygotowania do fuzji Banku BPH z GE Money Bankiem. Władze Banku BPH planują stopniowo odbudowywać swoją pozycję i chcą w ciągu trzech lat uruchomić 200 nowych placówek. Odbudowany ma zostać również pion korporacyjny banku, który podczas fuzji w całości przeszedł do Pekao.
WOJCIECH IWANIUK, MONIKA KRZEŚNIAK
Dalszy ciąg materiału pod wideo
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama