Wyższe stopy w USA pomogą Europie, ale kredyty nie będą tanieć

autor: Łukasz Wilkowicz16.12.2015, 07:51; Aktualizacja: 16.12.2015, 09:34
USA, UE, TTIP

Ostatnia podwyżka stóp procentowych w Stanach Zjednoczonych miała miejsce w połowie 2006 rźródło: ShutterStock

Jest niemal powszechne oczekiwanie, że dzisiaj – pierwszy raz po dziewięciu i pół roku – amerykańska Rezerwa Federalna podwyższy stopy procentowe. Efekty już odczuwamy na rynkach finansowych.

Ostatnia podwyżka stóp procentowych w Stanach Zjednoczonych miała miejsce w połowie 2006 r. Fed kończył wówczas trwający dwa lata okres zaostrzania polityki pieniężnej. Stopa funduszy federalnych wyznaczająca krótkoterminową cenę pieniądza urosła wówczas z 1 proc. do 5,25 proc. Niewiele ponad rok później zaczęły się jednak problemy na amerykańskim rynku nieruchomości oraz spadki na giełdach i Fed znów musiał ciąć oprocentowanie. W grudniu 2008 r. – u szczytu kryzysu finansowego, który z pełną mocą wybuchł trzy lata wcześniej – wyznaczył obowiązujący do dziś poziom: główna stopa znajduje się w przedziale 0–0,25 proc. Od tego czasu amerykański bank centralny przeprowadził jeszcze trzy programy ilościowego luzowania polityki pieniężnej.

Ostatnie dwa lata to jednak okres prób normalizacji polityki pieniężnej w USA: najpierw zrezygnowano z ilościowego luzowania, czyli dodruku pieniądza, a od kilku miesięcy szefowa Fed Janet Yellen sygnalizowała podniesienie stóp. Oczekiwania podwyżek wprowadziły już sporo zamieszania na rynkach finansowych. I, zdaniem ekonomistów, mogą jeszcze trochę wprowadzić. Decyzje Fedu, najpotężniejszego banku centralnego, będą miały wpływ także na to, co będzie się działo z europejską, a więc i polską gospodarką. Widać to już od kilku tygodni.

W komunikacie po październikowym posiedzeniu Federalnego Komitetu Otwartego Rynku (FOMC), który decyduje o wysokości stóp w USA, pojawiła się zapowiedź, że podwyżka zostanie rozważona na kolejnym spotkaniu w grudniu. W języku bankierów centralnych oznaczało to, że podniesienie oprocentowania jest niemal pewne (choć żaden bank centralny nie formułuje tego typu zapowiedzi wprost). W dodatku pojawiły się lepsze od oczekiwań dane na temat bezrobocia – to istotne, bo dla amerykańskiego banku centralnego pełne zatrudnienie jest celem równie ważnym, jak stabilność cen (inaczej niż w Europie, gdzie celem jest tylko niska inflacja).


Pozostało 67% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Komentarze (2)

  • Hshhs(2015-12-16 22:12) Zgłoś naruszenie 00

    Chooy, doopa i kamini koopah

    Odpowiedz
  • michał(2015-12-17 17:38) Zgłoś naruszenie 00

    W wielkiej skali wielkie pieniądze, na moim małym podwórku sięgnąłem po pomoc do ekspress kasy z Ferratum. Przedmioty psują się w najmniej oczekiwanych momentach. Awaria agd bez którego dom nie funkcjonuje, porządki świąteczne. Ale już mam nowy odkurzacz. Posprzatane.

    Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane