Bezrobocie w najbliższych miesiącach najprawdopodobniej utrzyma się na obecnym poziomie – powiedział PAP wiceminister rodziny i polityki społecznej Stanisław Szwed. Dodał, że rąk do pracy brakuje w takich branżach, jak transport i budownictwo.

Zgodnie z szacunkami Ministerstwa Rodziny i Polityki Społecznej stopa bezrobocia rejestrowanego na koniec marca 2023 r. wyniosła 5,4 proc. – o 0,1 pkt. proc. mniej niż w lutym br. i o 0,4 pkt. proc. mniej niż w końcu marca 2022 r.

"Powoli przechodzimy okres zimowy, który jest najtrudniejszy na rynku pracy. W tej chwili pojawiają się nowe oferty pracy, choć z drugiej są też zgłoszenia zwolnień grupowych, jeszcze nie dużo, ale też się pojawiają" – wskazał wiceminister Stanisław Szwed.

Zaznaczył, że "bezrobocie w najbliższych miesiącach najprawdopodobniej będzie się utrzymywało na obecnym poziomie".

Zwrócił uwagę, że według Eurostatu Polska jest europejskim wiceliderem pod względem niskiego bezrobocia. Jedynym krajem, który zanotował niższy wskaźnik bezrobocia niż Polska są Czechy. Według opublikowanych pod koniec marca danych Eurostatu stopa bezrobocia w lutym ukształtowała się w Polsce na poziomie 2,8 proc.

Wiceszef MRiPS przypomniał, że trwają pracę nad projektem ustawy zakładającym oddzielenie statusu bezrobotnego od ubezpieczenia zdrowotnego.

"To na pewno jeszcze obniżyłoby wskaźnik bezrobocia. Szacujemy, że 30 proc. osób zarejestrowanych w urzędach pracy jest tam tylko ze względu na składkę zdrowotną" – zauważył Szwed.

Wskazał, że są branże, w których nadal brakuje rąk do pracy. Jak dodał, dotyczą one tzw. męskich zwodów, jak kierowcy czy pracownicy budowlani.

Według wstępnych danych MRiPS najniższą stopę bezrobocia w Polsce zanotowano w województwie wielkopolskim (3,2 proc.), a najwyższą (9,2 proc.) w województwie warmińsko-mazurskim.

W marcu br. w urzędach pracy zarejestrowano 848,3 tys. bezrobotnych. W porównaniu z poprzednim miesiącem liczba bezrobotnych spadła o 16,5 tys. osób, czyli o 1,9 proc. W rejestrach bezrobotnych w końcu marca 2023 r. było o 53,8 tys. (tj. o 6,0 proc.) mniej bezrobotnych niż w końcu marca 2022 r.

Pracodawcy zgłosili do urzędów pracy 94,7 tys. wolnych miejsc pracy i miejsc aktywizacji zawodowej. To o 0,7 tys. więcej niż w lutym 2023 r.(PAP)

Autorka: Karolina Kropiwiec

kkr/ joz/