Hekatomba 1990 roku. Skutki transformacji polski przemysł i rynek pracy odczuwają do dziś

autor: Rafał Woś06.03.2015, 07:22; Aktualizacja: 06.03.2015, 09:09
Plan Balcerowicza nie był tylko gaszeniem inflacyjnego pożaru.

Plan Balcerowicza nie był tylko gaszeniem inflacyjnego pożaru.źródło: Bloomberg
autor zdjęcia: JOHN GUILLEMIN

1 stycznia 1990 r. wszedł w życie pakiet ustaw przygotowanych przez Leszka Balcerowicza. Do końca roku bezrobocie wzrosło z niemal zera do 6,1 proc.

wróć do artykułu

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję
Redakcja gazetaprawna.pl
Źródło:Dziennik Gazeta Prawna
Polub Gazetaprawna.pl

Polecane

Komentarze (44)

  • rewo(2015-05-25 21:08) Zgłoś naruszenie 30

    za swoje "dzieło" Balcerowicz powinien wisieć za jaja na rzeźnickim haku

    Odpowiedz
  • slik(2015-04-22 11:12) Zgłoś naruszenie 00

    A czesi promują swojego Krecika, gdzie się da i unich miiki mause nie przejdzie. Nadal CZ/PL 25+5 lat do przodu o korpokapilaistach nie gadamy - nie do poderwania, chyba, że skrytobójczo.

    Odpowiedz
  • Tomasz(2015-03-08 15:00) Zgłoś naruszenie 10

    Dziękuję Panu Wosiowi za ten artykuł. Na studiach i zresztą wszędzie mówi się o 25 latach sukcesu. Trudno elitom przyznać się do porażki i mamią nas papką - byśmy nie myśleli. Stereotypy polskiej transformacji są tak mocno nam młodym wpojono, a my jedynie powtarzamy te głupie mantry, że nigdy nie mieliśmy lepszej sytuacji w historii. Proszę Pan by Pan się nie zrażał i dalej tak pisał.

    Odpowiedz
  • GRATUUUUUUUUUUUUULUJE(2015-03-07 18:49) Zgłoś naruszenie 80

    CZESI TEŻ PRZESZLI TRANSFORMACJE, LECZ TAM POZOSTAŁY I ZAKŁADY PRACY I PGR-Y, PRZEMYSŁ FUNKCJONUJE...
    NAM PO TYCH REFORMACH POZOSTAŁA JEDYNIE GOŁA D..A, GUMA NA SZYI I KILKA ZAKŁADÓW POGRZEBOWYCH I FRYZJERSKICH, PRZEMYSŁ I GOSPODARKA KTÓRĄ TWORZYLI PRZEZ LATA(ZA KUPON MATERIAŁU LUB TALON NA ROWER) NASI DZIADOWIE I OJCOWIE NIE ISTNIEJE, A W TO MIEJSCE MAMY SIECI HIPER MARKETÓW I GŁODNE DZIECI WW SZKOŁACH I KOMINY PŁACOWO,PREMIOWO, KONTRAKTOWE, ŚREDNIA WYPADA SUPER...TYLKO NIECH KTOŚ WYTŁUMACZY TO BEZROBOTNEMU KTÓRY SZUKA POŻYWIENIA WŚRÓD POSORTOWANYCH STARANNIE ŚMIECI, SWOJĄ ZASŁUGĘ TEŻ MA I SUCHOCKA ZE SWOIM KONKORDATEM

    Odpowiedz
  • hiena(2015-03-07 15:28) Zgłoś naruszenie 10

    Autor skazuje sie na ostracyzm spoleczny w "srodowisku" takimi tekstami. O balcerowiczu albo na kolanach, albo wcale.

    Odpowiedz
  • Edgar Warszawski(2015-03-07 12:46) Zgłoś naruszenie 60

    Upadały nie tylko prymitywne kopalnie czy huty, ale wysoko rozwinięte zakłady elektroniki przemysłowej - zagłębie na warszawskim Mokotowie czy Piasecznie. Jednak prawdziwym kuriosum był upadek Ursusa, w tym jego supernowoczesnej fabryki skrzyń biegów w Gorzowie Wielkopolskim, producenta światowej klasy ciągników, z wieloma własnymi patentami, mającego automatyczny zbyt w rolniczym kraju jakim była jest i będzie Polska. Ten kto doprowadził do upadku Ursusa powinien publicznie to wyjaśnić, może na forum komisji Sejmowej? A może dziennikarze śledczy zamiast duperelami z podsłuchami zajęliby się upadkiem Ursusa? Czeski ZETOR ma się doskonale!

    Odpowiedz
  • ekonom(2015-03-07 07:41) Zgłoś naruszenie 00

    Ależ jest to post komunistyczny agent prywatnego banku zwanego światowym.
    Zlikwidował klasę średnią ,zdołował dolara i poddał całą ekonomikę polską pod jurysdykcję bokobrodatych.
    I to ma być polska racja stanu - to jest niewolnictwo gorsze niż targowica

    Odpowiedz
  • aa(2015-03-06 22:26) Zgłoś naruszenie 20

    Chodzi, jak zwykle w kapitalizmie, o to, żeby miliarderzy mieli za co sobie wymieniać odrzutowce na lepszy model, a jak ktoś żyje z pracy, to należy mu płacić jak najmniej, bo to jest koszt dla firmy. Znacie "Piramidę hierarchii w kapitalizmie "?... Polecam!

    Odpowiedz
  • RP(2015-03-06 22:25) Zgłoś naruszenie 90

    Powinien sie w piekle smazyć, za upodlenie Polaków.

    Odpowiedz
  • sig(2015-03-06 22:04) Zgłoś naruszenie 01

    wielkie zakłady i tak by się nie ostały bez technologicznego skoku, bo na modernizację potrzebna jest forsa, a przemysł upadł, bo przestał zarabiać - i tak wszystko, co nie dawało sobie rady, czekał upadek - wszystkie państwa demoludów przeżyły podobny kryzys, bez względu czy to Sachs czy nie, nawet NRD cierpiało

    Odpowiedz
  • spooko(2015-03-06 20:42) Zgłoś naruszenie 00

    dol roztwór 40 %, powołujesz się na kilkunastoprocentowy wzrost w chinach. nie wiem skąd bierzesz takie dane, bo obecnie jest 7,5% i władze chin zakładają, że spadnie do 7%. ale ten spadek to koszt tworzenia klasy sredniej w chinach. chciałbym, żebyśmy mieli tylko taki roczny wzrost pkb

    Odpowiedz
  • Rychu(2015-03-06 20:33) Zgłoś naruszenie 40

    Liczba samobójstw jest obecnie w Polsce większa niż liczba ofiar wypadków komunikacyjnych.

    Codziennie podobny czyn popełnia średnio 16 osób.

    W 2013 roku samobójstwo popełniło 6097 osób (w 5193 przypadkach byli to mężczyźni).

    To są wymierne skutki działań tych zadymiarzy z lat 80-tych

    Poznając umysłowość tzw. "legend solidarności" coraz bardziej rozumiem dlaczego ten ruch tak szybko się zdegenerował.

    Pokutą dla dla nich powinno być czytanie na głos w miejscu publicznym przez dwie godziny dziennie 21 postulatów spisanych solidarycą na desce w sierpniu 1980 r. .

    Odpowiedz
  • Rychu(2015-03-06 20:24) Zgłoś naruszenie 100

    Nieporozumieniem jest opowiadanie o „planie Balcerowicza”?

    Faktycznie to był plan Georga Sorosa i Jeffreya Sachsa

    Efektem tej „szokowej terapii”, której zasadnicze założenia opracował G. Soros a rozwinął J. Sachs przy wsparciu D. Liptona, acz oznakowanej nazwiskiem L. Balcerowicza, była skrajnie neoliberalna transformacja gospodarki i społeczeństwa lat 90. z wszystkimi tego katastrofalnymi skutkami w postaci od spadku produkcji przemysłowej o 30% poczynając, a ma głębokiej pauperyzacji i tak już zbiedniałego społeczeństwa kończąc.

    Realizacja planu zasadniczo uprzywilejowywała kapitały i gospodarki państw wysoko rozwiniętych kosztem rodzimej gospodarki i polskiego społeczeństwa.

    Plan „szokowej” transformacji przygotowany przez amerykańskich post neoliberałów, został wdrożony pod szyldem niepodległościowego ruchu pracowniczego „Solidarności”.

    I jak to jest możliwe, że w kraju o dziesiątkach tysięcy naukowców z ekonomii, historii, socjologii i nauk politycznych oraz dziennikarzy prasowych, radiowych i telewizyjnych, dzieci i młodzież polska uczą się o nieistniejącym „planie Balcerowicza”, a większość społeczeństwa jest przekonana, że „nie było alternatywy”, a Leszek Balcerowicz wielkim ekonomistą jest?

    Ale to już osobny problem naukowy i nie tylko naukowy.

    Odpowiedz
  • Wladimir(2015-03-06 18:48) Zgłoś naruszenie 00

    Nawet sam Jeffrey Sachs odżegnuje się teraz od tego co narobił Polsce on i ten tępy głupek Balcerowicz oraz spólka Solidarność.

    biznes.gazetaprawna.pl/artykuly/802081,jeffrey-sachs-pomyslodawca-terapii-szokowej-w-polsce-ja-tylko-doradzalem.html

    Odpowiedz
  • j.(2015-03-06 17:26) Zgłoś naruszenie 00

    Panie Redaktorze, nie boi się Pan??? Teraz przecież powinniśmy krzyczeć: "Kapitaliści wszystkich krajów łączcie się!", albo: "Niech żyje i zwycięża kapitalizm!", albo: "Niech żyje i rozkwita nasza ukochana Ojczyzna - Kapitalistyczna Polska!", a Pan może być postrzegany jako "element antykapitalistyczny"... Żeby się wykazać miłością do Kapitalistycznej Ojczyzny, jeśli należymy do klasy tzw. prekariatu powinniśmy uznać się za "nieudaczników", i pokornie znosić swój los, zamiast kontestować panujący ład ekonomiczny... No, a różnym "Balcerowiczom" i "Kuczyńskim" powinniśmy stawiać za życia pomniki za to, że nas tak skutecznie... zgnoili!...

    Odpowiedz
  • otco(2015-03-06 16:57) Zgłoś naruszenie 00

    Balcerowicz nienawidzi ludzi.

    Odpowiedz
  • Ręce opadają(2015-03-06 16:39) Zgłoś naruszenie 40

    do --28: zbyszek -Z dobrze udokumentowanej książki E. Isakiewicz pt. „Afery? UOP? Mafia?” (wyd. Antyk, 1993 r.) na str.. 64 - afer nie notowanych dotąd w gospodarczej historii państwa współczesnego świata.Afery:
    - rublowa – 15 bilionów złotych
    - import rublowy b. NRD – 15 bilionów złotych
    - paliwowa – 2 biliony złotych
    - papierosowa – 15 bilionów złotych
    - alkoholowa – 10 bilionów złotych
    - składów celnych – 3 biliony złotych
    - ART-B – 6 bilionów złotych
    - FOZZ – 10 bilionów złotych
    Może Ukraina z pomocą lesia nas przeskoczy ?

    ---za 2 mld $ sprzedali polskie banki o wartości 66 mld dolarów w tych bankach, a nikt nie ściga tych bandytów…

    Odpowiedz
  • pielgrzym(2015-03-06 15:36) Zgłoś naruszenie 01

    Znam dobrze ten okres bo to początek moich doświadczeń w prowadzeniu własnego biznesu :)
    autor zapomniał chyba o jeszcze jednym celu min. Balcerowicza :)
    i efekt domina (UPADANIA) wsród przed.państwowych nie był efektem :( A CELEM :(
    Niech ktoś się zastanowi jak w ciągu kilku lat można było WYKSZTAŁCIĆ W POSCE KLASĘ KAPITALISTYCZNĄ,
    która miała potem wziąć udzaiał w PRYWATYZACJI KAPITAŁOWEJ KRAJU by konkurować o AKCJE POLSKICH PRZEDSIĘBIORSTW PAŃSTWOWYCH z ZAGRANICZNYMI KONCERNAMI
    to poprostu LEGALNIE było to nie mozliwe do zrealizowania :(
    dlatego hasła typu:
    Prezydent Wałęsa "co nie jest zabronione jest dozwolone" lub
    GRUBA KRESKA Premiera Mazowieckiego :(
    ilu było takich Biznesmenów jak KULCZYK, którzy mogli pochwalić się legenda że 1 MLN USD dostali od ojca co w komuniźmie "badyle chodował latami i latami oszczędzał :) szczerze ??
    NIE BYŁO TAKICH LUDZI :(
    kazdy uwczesny DOROBKIEWICZ to mniejszy lub większy "kombinator, cwaniak i łapuwkarz"
    ale nie liczyło się w tedy jaką klasę kapitalistów mamy tylko czy W OGÓLE JAKĄŚ MAMY :)
    no to wychodowali pierwszą listę 100 najbogatszych Polaków Wprost :)
    czysta komedia jak się te życiorysy czyta :)
    ale co owóczesna ekipa miała zrobić ???
    ZOSTAWIĆ WSZYSTKO CHŁOPAKOM Z WYWIADU WOJSKOWEGO (później WSI)
    musieli wykształcić siłe ekonomiczną, której w tym kraju nie było !!!
    bo polski pseudo-kapitalista tzw"badylarz" legalnie za zwyczaj nic nie posiadał :(
    bo jak by miał to by mu władza ludowa dawno zabrała :(
    TAKA BYŁA OFIARA TAMTYCH CZASÓW
    jak mawiał mój wójek wtedy był to pociąg do którego trzeba było wejść :) nikt nie wiedział
    dokładnie do kąd jedzie ale trzeba było wsiąśc bo kto nie wsiadł ZOSTAŁ NA PERONIE :(

    Odpowiedz
  • zbyszek(2015-03-06 13:13) Zgłoś naruszenie 03

    jest coraz wiecej krytykow tego co zrobil balcerowicz wejscia do unii i tego co sie teraz dzieje.sporo jest w tej krytyce racji,ale prawda jest ze gdyby do tego nie doszlo to my polacy sami bysmy sie zagryzli a reszte zezarly by wszy.potwierdzeniem tego jest nasza scena polityczna

    Odpowiedz