Perspektywy rozwoju, bezpieczeństwo, kryzysy - to tylko niektóre z zagadnień, wokół których będzie się toczyć dyskusja podczas rozpoczynającego się dziś XXXI Forum Ekonomicznego.

Do Karpacza zjadą się ludzie związani z biznesem, gospodarką, ekonomią oraz polityką. Wydarzenie, będące największą tego typu imprezą w Europie Środkowo-Wschodniej, upłynie pod hasłem „Europa w obliczu nowych wyzwań”. Tematami dyskusji będą kwestie gospodarcze, zagrożenia, wyzwania i kryzysy. Dlatego nie zabraknie wątku ukraińskiego, w związku z tocząca się tam od ponad pół roku wojną. Jedna z zaplanowanych podczas forum konferencji będzie dotyczyła programu wsparcia w zakresie zakupu leków Health4 Ukraine skierowanego do pacjentów ukraińskich, którzy znaleźli schronienie w Polsce od lutego tego roku. Odbędzie się w drugim dniu trwania wydarzenia w centrum prasowym Forum Ekonomicznego. W konferencji wezmą udział Thomas Tighe, prezes Direct Relief, Jacek Szwajcowski, prezes Pelion SA, Zygmunt Berdychowski, przewodniczący Rady Programowej Forum Ekonomicznego oraz przedstawiciel Ambasady Ukrainy w Polsce. Podczas konferencji zostanie ogłoszona II faza programu Health4Ukraine. Program w I fazie, który został uruchomiony 15 kwietnia, uzyskał finansowanie Direct Relief w rekordowej wysokości 10 mln dol. W ciągu trzech dni zarejestrowało się do niego 100 tys. osób z UA. Polska firma Pelion, trzecia największa w UE spółka działająca w sektorze zdrowia, z ponad 30-letnim doświadczeniem, przekazała dodatkowo 1 mln dol. na pokrycie kosztów konsultacji medycznych w języku ukraińskim za pośrednictwem należącej do Pelion kliniki online Dimedic.
Kwota 10 mln dol. w całości została przekazana na emisję 100 tys. elektronicznych kodów epruf, a każdy kod przyznany ukraińskiemu pacjentowi wart jest 500 zł. Kody są realizowane na terenie całej Polski w każdej aptece na pokrycie kosztów leków zarówno na receptę, jak i bez recepty (OTC). Uczestnik programu może kodem epruf zapłacić np. za medykamenty na cukrzycę, leki kardiologiczne, antybiotyki, leki przeciwgrypowe, syropy dla dzieci, mleka modyfikowane etc. Program Health4Ukraine jest realizowany poprzez system epruf (fintech należący do Pelion), który ma 12-letnie doświadczenie w obsłudze transakcji w aptekach oraz wydał 5 mln kart epruf oraz przeprowadził 33 mln transakcji. Jest transparenty i trafia bezpośrednio do ukraińskiego pacjenta w Polsce. Direct Relief jest jedną z największych amerykańskich organizacji humanitarnych z ponad 70-letnim doświadczeniem realizowania programów na świecie. W trwającym obecnie kryzysie humanitarnym w Ukrainie jest największym dostawcą NGO pomocy medycznej, dostarczył bezpośrednio do Ukrainy ponad 900 t leków, docierając do przeszło 150 szpitali i klinik.
Program H4U uzyskał patronat ministra spraw zagranicznych Ukrainy. ©℗
PAO