„Bezpieczeństwo żywnościowe fundamentem porządku europejskiego i globalnego” – pod takim hasłem odbędzie się jeden z paneli dyskusyjnych zorganizowanych w ramach konferencji Europa Karpat

Konferencja jest integralną częścią Forum Ekonomicznego. Jej celem jest refleksja na temat spraw kluczowych dla regionu Europy Środkowej. Bezpieczeństwo żywnościowe, zwłaszcza po agresji Rosji na Ukrainę, z pewnością do takich należy.
Konflikt zbrojny, który doprowadził do rosnących cen nawozów, energii, ale też produktów spożywczych, i przyczynił się do pogorszenia warunków makroekonomicznych na całym świecie, przybliżył widmo kryzysu żywnościowego. Zaatakowanie ukraińskiej infrastruktury transportowej, blokada portów na Morzu Czarnym, niszczenie upraw oraz magazynów z żywnością i maszyn rolniczych przez rosyjskie wojsko wpływa bowiem na zdolności produkcyjne i eksportowe. A wszystko w sytuacji, gdy branża spożywcza zaczęła podnosić się po kryzysie związanym z pandemią, podczas którego transport żywności również był utrudniony. Wymagane było udrażnianie zamkniętych granic oraz organizowanie zielonych korytarzy na rzecz transportów zarówno towarów rolnych, jak i żywych zwierząt. Dodatkowo zmniejszanie się dochodów gospodarstw domowych (widoczne już w efekcie pandemicznych lockdownów) również zachwiało poczuciem bezpieczeństwa, jeśli chodzi o dostęp do żywności.
Postulat wzmocnienia bezpieczeństwa żywnościowego znalazł się, obok innych kluczowych wyzwań gospodarczych, w deklaracji z Wersalu, którą przywódcy Unii Europejskiej przyjęli 11 marca 2022 r. w reakcji na rozpoczętą przez Rosję wojnę z Ukrainą. Polecono Komisji Europejskiej m.in. przedstawienie wariantów reakcji na wzrost cen żywności.
Poszukiwanie sposobów na zminimalizowanie skutków kryzysu żywnościowego oraz myślenie w perspektywie długookresowej o bezpieczeństwie żywnościowym jest zatem jedną z najważniejszych misji dzisiejszej Europy.
O tym, jak ją zrealizować i czy jest to w ogóle możliwe, będą rozmawiać goście panelu dyskusyjnego, wśród których będzie Janusz Wojciechowski, komisarz UE ds. rolnictwa, István Nagy, węgierski minister rolnictwa, oraz związany z PSL poseł Czesław Siekierski. Debatę poprowadzi posłanka PiS, członkini sejmowej komisji rolnictwa, Teresa Pamuła.
XXXI Forum Ekonomiczne odbędzie się od 6 do 8 września w Karpaczu. ©℗
PAO