W tym roku do dyskusji o wyzwaniach naszego regionu zaproszono nie tylko polskich i zagranicznych ekspertów, polityków i naukowców, lecz także młodych liderów.

„Europa Karpat” to konferencja z wieloletnią tradycją, organizowana w ramach Forum Ekonomicznego z inicjatywy wiceprzewodniczącego klubu Prawa i Sprawiedliwości oraz przewodniczącego komisji spraw zagranicznych Sejmu RP Marka Kuchcińskiego.
W tym roku jedna z debat, będąca częścią konferencji „Europa Karpat”, będzie dotyczyła perspektyw dla Starego Kontynentu widzianych oczami młodych Europejczyków. Temat spotkania - „Młodzi Europejczycy. Jedna Europa, różne perspektywy” - nie jest przypadkowy. Rok 2022 zyskał bowiem miano Europejskiego Roku Młodzieży.
Organizatorzy forum podkreślają, że młodzi ludzie niejednokrotnie udowodnili, iż potrafią osiągać własne cele, a także budować mosty i łączyć ludzi w celu kształtowania lepszej przyszłości, dlatego trzeba włączać ich do rozmowy o budowaniu lepszej przyszłości, przede wszystkim bardziej ekologicznej, i cyfrowej. Instytut Studiów Wschodnich, który jest organizatorem FE, zwraca też uwagę, że 30 lat temu żelazna kurtyna upadła, łącząc Wschód i Zachód, wartości takie jak demokracja, wolność jednostki, integracja i dążenie do pokoju wygrały z ustrojem narzucanym przez Związek Radziecki. Rok 1989 nie tylko otworzył młodym ludziom drzwi do lepszego świata, lecz także umożliwił jego kształtowanie. Mimo upływu trzech dekad wciąż należy walczyć o europejską integrację opartą na poszanowaniu suwerenności poszczególnych narodów. Wybuch pełnoskalowej wojny tuż za wschodnią granicą Unii Europejskiej tylko zintensyfikował tę potrzebę.
Podczas panelu dyskusyjnego, w którym udział wezmą przedstawiciele młodego pokolenia europejskich liderów, będzie więc mowa o tym, czy wciąż istnieją różnice i podziały w Europie, ale też ile Europa Zachodnia wie na temat krajów Europy Środkowowschodniej i vice versa. Zaproszeni goście, wśród których będą George Byczynski, redaktor naczelny British Poles z Wielkiej Brytanii, Madeleine Enzlberger, dyrektor Obserwatorium ds. Nietolerancji i Dyskryminacji Chrześcijan w Europie z Austrii, Théophile Jourdain de Muizon, absolwent Kolegium Europejskiego z Francji, Kacper Płażyński, poseł na Sejm RP, wiceprzewodniczący komisji ds. Unii Europejskiej z Polski, oraz Dénes András Nagy, europeista z Węgier, odpowiedzą też na pytanie, jak młodzi europejscy liderzy mogą wpływać na integrację, by uczynić Unię Europejską bardziej skuteczną.
Trzydniowe Forum Ekonomiczne w Karpaczu rusza już 6 września. ©℗
PAO