Ponad 300 debat i 4 tys. gości z Europy, Azji i Ameryki. Karpacz po raz trzeci stanie się centrum wydarzenia, które od 30 lat skupia liderów politycznych, gospodarczych i społecznych z Polski i z zagranicy

ikona lupy />
nieznane
Swoją stałą i ugruntowaną pozycję w programie FE ma konferencja Europa Karpat, podczas której omawiane są najważniejsze kwestie dotyczące Europy Środkowej. Jej inicjatorem jest wiceprzewodniczący klubu Prawa i Sprawiedliwości oraz przewodniczący komisji spraw zagranicznych Sejmu RP Marek Kuchciński. W tym roku podczas spotkania odbędzie się panel dyskusyjny zatytułowany „Tożsamość Europy. Atrybuty i symbole”. Wśród zaproszonych gości są Marek Kuchciński, wiceprzewodniczący klubu Prawa i Sprawiedliwości, Krzysztof Szczerski, ambasador RP przy ONZ, Pavol Mačala ze Stowarzyszenia Naukowego Personalizm ze Słowacji, Balazs Orban, wiceminister i sekretarz stanu ds. parlamentarnych i strategicznych kancelarii premiera Węgier Viktora Orbána, Emanuelis Zingeris, poseł do Seimasu, członek komisji spraw zagranicznych w Litwie, oraz Ołena Shulak, deputowana, przewodniczą partii Sługa Ludu w Ukrainie.
„Europa dzieli się w naturalny sposób na dwie części: Wschód i Zachód. Obie są diametralnie od siebie różne. A pomiędzy tymi dwiema częściami znajduje się Europa Środkowa” - pisał jeden z czołowych środkowoeuropejskich myślicieli, prof. Jenő Szűcs. Region z jednej strony podąża za Zachodem, z drugiej zaś musi uwzględniać to, co dzieje się na Wschodzie. Jak podkreślają organizatorzy FE, to, iż krzyżują się w nim te dwie kultury, w zdecydowanym stopniu decyduje o jego specyfice. Duch środkowoeuropejski szczególnie widoczny jest w kulturze, która stanowi istotną część tożsamości mieszkańców regionu. Na przestrzeni wieków Europa Środkowa stała się swoistym tyglem wielu narodów, języków i religii, a tak skomplikowana mieszanka wymagała ciągłej potrzeby szukania porozumienia. Realizacja wspólnych interesów zbudowała głębokie zaufanie, zakorzenione we wspólnych doświadczeniach. Tożsamość środkowoeuropejska została utracona wraz z początkiem I wojny światowej. Region został podzielony, a jego narody niejednokrotnie stawały się oponentami.
Dzisiaj dawne zaufanie i współpraca są odbudowywane, czego przykładem jest Inicjatywa Trójmorza. Przemawiają za tym przede wszystkim wspólne racje geopolityczne, ekonomiczne i infrastrukturalne. Należy jednak zastanowić się nad tym, czym można zastąpić dawne antagonizmy i jakie wartości decydują o wspólnej wizji przyszłości regionu. Na te i inne pytania spróbują odpowiedzieć uczestnicy panelu.
Tegoroczne forum rozpocznie się 6 września, a zakończy 8 września. ©℗
PAO